Petrolde Irak krizi tırmanışı

Petrol, Irak ihracatındaki devam eden kesintinin ABD enflasyon bilgileri öncesinde piyasayı sıkılaştırmasıyla haftalık yüzde 7’den fazla artışa yöneldi.

ABD ham petrol vadeli işlemleri, bir evvelki seansta neredeyse yüzde 2 artışla kapattıktan sonra Cuma günü varil başına 74 doların üzerinde sabit kaldı.

Irak’ın Türkiye üzerinden gerçekleşen günlü yaklaşık 400 bin varillik petrol ihracatının, Bağdat ile Irak Bölgesel Kürt İdaresi ortasında yaşanan uyuşmazlığın çözülememesi nedeniyle devam etmesi mümkün görünmüyor.

Çin’de üretimin büyümeye devam etmesi ve inşaatın sürat kazanmasıyla Mart ayında daha güçlü bir toparlanmaya işaret etti. Piyasa gözlemcileri ülkedeki toparlanmanın bu yıl daha yüksek fiyatları desteklemeye yardımcı olacağını fiyatlıyor.

Petrol bu ayın başlarında ağırlaşan bankacılık krizi nedeniyle arka arda beşinci aylık kayıp yolunda ilerlesede yaşanan karmaşanın en kötüsünün geride kaldığı bedellendiriliyor. Öte yandan gücünü koruyan Rus arzı ve ham petrol talebini azaltan Fransa’daki grevler de düşüş eğiliminin artmasında tesirli oldu.

Fed yetkilileri enflasyonu düşürme gereğini tekrar vurgularken yatırımcılar sıkılaştırmanın gidişatına ait ipuçları için Cuma günü ABD enflasyon verisini takip edecekler. Önümüzdeki hafta takip edilecek konualrdan biri de OPEC+ toplantısı olsa da birliğin üretim kotalarında değişiklik beklenmiyor.

Mizuho bank Asya İktisat ve Strateji Lideri Vishnu Varatha, “Enflasyonun soğumasıyla ilgili öykü üzere azalan bankacılık riskleri de canlılık sağlıyor. Buna arz risklerini ve daha az gergin olan petrol de eklerseniz üst taraflı dirençlerin kırılma mümkünlüğü yüksek” tabirlerini kullandı.

Mayıs vadeli ABD ham petrol varil başına 74,37 dolardan işlem gördü.

Mayıs vadeli Brent petrol ise yüzde 0,3 düşüşle varil başına 79,04 dolara geriledi.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.