Petrolde haftaya yatay başlangıç

Petrol, yatırımcıların OPEC+ tarafından yapılan beklenmedik üretim kesintisinin akabinde arzda yaşanabilecek zorlukları değerlendirmesiyle hafta açılışında yatay seyretti.

ABD ham petrol OPEC+ ülkelerinin atılımının akabinde geçtiğimiz hafta yüzde 7’ye yakın bir yükseliş sergilemesi sonrası 81 dolar düzeyinde seyrediyor.

Bloomberg’in kaynaklarına göre Türkiye günde 400 bin varil petrol tedarik edilen boru çizgisinin yeninden açılması için ödemesi kararlaştırılan muahedeyi Irak ile müzakere etmek istiyor.

Rusya tarafında ise bilgi sahibi kaynaklara göre Güç Bakanlığı ülkenin petrol üretimini geçtiğimiz ay günlük yaklaşık 700 bin varil azattığını söyledi. Lakin bu sayının ülkenin Mart ayı deniz yoluyla ihracat ve yerel rafinerilere tedarik göstergeleriyle tutarsız olduğu belirtiliyor.

Ham petrol bu yılın en uzun rallisi olan üç haftalık yükseliş gerçekleştirmişti. OPEC+’nın sürpriz kararı fiyatlara ait yükseliş iddialarını yine ateşlerken yavaşlama telaşları ve birtakım talep göstergeleri zayıflığa işaret ediyor.

Yatırımcılar bu hafta yayımlanacak OPEC ve Milletlerarası Güç Ajansı (UEA) aylık görünümleri, ABD enflasyon dataları ve Fed tutanakları üzere birçok bedelli bilgiye erişecek.

Saxo Capital Markets, “OPEC kararının kısmen açığa satış yapanları ham petrol piyasası dışına çıkarmayı amaçladığı göz önüne alındığında petrol fiyatları piyasa temellerini daha güzel yansıtabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Mayıs vadeli ABD ham petrol varil başına 80,66 dolarda işlem görüyor.

Haziran vadeli Brent petrol ise varil başına 85 dolardan işlem görüyor.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.