Petrolde Fed-Çin ikilemi

Petrol, yatırımcıların sert Kovid siyasetinin sona ermesinin akabinde Çin’de gelen talebin arttığına dair işaretlere rağmen Fed’in daha fazla mali sıkılaştırma mümkünlüğünü değerlendirmesiyle düştü.

Brent petrol pazartesi günü yüzde 1,3 artışla kapattıktan sonra varil başına 83 dolara düştü.

Yatırımcılar, Çin’in yine açılmasının emtia alımını artıracağını hesaba katarken, Fed’in daha fazla faiz artırımının talebi azaltacağı kaygılarını pahalandırıyor.

Petrol piyasalarında dalgalı seyir 2023’ün başından bu yana vadeli süreçlerin varil başına yaklaşık 11 dolar aralığında sıçramasına neden oldu. Kimi piyasa aktörleri hâlâ Brent petrolün Çin’in talebiyle tekrar 100 doların üzerine çıkmasını bekliyor.

Goldman Sachs Group Inc., bu yıl emtialar için olumlu görünümünü bir kez daha yinelerken, petrol yatırımcıları Çin’in sürdürülebilir toparlanmasına dair daha net işaretler aramaya devam ediyor. Geçen ay Rusya’nın Asya ülkesine yaptığı sevkiyat, Ukrayna işgalinin başlamasından bu yana en yüksek düzeydeydi.

Yatırımcıların izlediği bir sonraki değerli olay, Fed’in Çarşamba günü açıklanacak olan son toplantısının tutanakları. Tutanaklar ve Cuma günkü şahsî harcama bilgileri, para siyaseti tartışmasını şekillendirmeye yardımcı olacak.

IG Asia Pte Ltd Piyasa Stratejisti Yeap Jun Rong, “Yaklaşan Fed tutanaklarından rastgele bir şahin çıkarım, petrol için daha fazla aşağı taraflı baskı için bir katalizör olabilir” dedi.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.