Petrolde Fed baskısını Çin iyimserliği bilakis çevirdi

Petrolde ABD para siyasetine ait sıkılaşma beklentilerinin yarattığı baskı Çin’den gelen güçlü ekonomik bilgilerin tesiriyle sınırlandı.

ABD ham petrolü evvelki iki seansa göre yüzde 2,7 artış kaydettikten sonra varil başına 78 dolara düzeyinde tutundu.

Çin talebinin en büyük petrol ithalatçısının Sıfır-Kovid siyasetini terk etmesinden sonra toparlanacağına dair işaretler piyasayı destekledi.

Petrol yatırımcılarında optimistlik artarken Chevron Corp. İcra Konseyi Lideri Mike With artan Çin talebinin fiyatlara dayanak olabileceğini söyledi.

Wirth’in Saudi Aramco’daki muadili Amin Nasser, dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki tüketimin “çok güçlü” olduğunu söyledi.

Petrol, şiddetli bir global makroekonomik görünüm ve ABD ticari stoklarının artması nedeniyle bu yıl yavaşça yumuşadı. Çarşamba günü yayınlanan resmi sayılara göre, ham petrol sevkiyatları rekor düzeye yükselirken, ülke çapındaki stoklar geçen hafta beklenenden az 1,2 milyon varil arttı.

Singapur’daki Vanda Insights’ın kurucusu Vandana Hari, “Büyük fotoğraf, ham petrolün bir kez daha dar bir bantta kilitlendiği ve fiyatları sürdürülebilir bir formda üst yahut aşağı hareket ettirecek büyük bir itici güç olmadığı şeklinde” dedi.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.