Petrolde Çin’den gelen olumlu tesir sürüyor

Petrol, Çin’in Kovid-19 kısıtlamalarının daha da gevşetildiğine dair işaretler ve Kuzey Amerika kritik boru sınırının kapalı kaldığı için ikinci günde yükseldi.

ABD ham petrolü pazartesi günü yüzde 3’lük artışla kapattıktan sonra varil başına 74 dolara yükseldi.

Çin’in ABD Büyükelçisi, ülkenin kısıtlamaları gevşetmeye devam edeceğini ve yakında daha fazla milletlerarası yolcuyu ağırlayacağını söyleyerek dünyanın en büyük petrol ithalatçısındaki talep umutlarını artırdı.

Çin, sıfır olay siyasetini süratle kaldırıyor, fakat olaylardaki artış kış boyunca güç tüketimiyle ilgili birtakım kaygıları artırdı. Ekonomistler ayrıyeten Çin’in büyümeyi desteklemek için maliye ve para siyasetini gevşetmesini de bekliyorlar.

Singapur’daki Mizuho Bank Asya İktisat ve Strateji Lideri Vishnu Varathan, “Yeniden açılış ve buna eşlik eden yüksek petrol talebi iddiası, büyüme üzerindeki yavaşlama endişelerini gölgede bırakacak. Ekonomik canlanmayı başlatan eşgüdümlü siyaset teşviki de var” dedi.

Ham petrol, global ekonomik görünüme ait telaşlar ve petrol piyasasındaki zayıf likiditenin fiyat dalgalanmalarını şiddetlendirmesiyle 2019 ortasından bu yana ilk kez art geriye üç ayda bir düşüş yolunda ilerliyor.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.