Petrolde Çin ve Keystone fiyatlamaları

Geçen hafta negatif bir hafta geçiren petrol fiyatları yeni haftaya toparlanma eforuyla girdi.

ABD ham petrolü 71 doların üzerini görürken, Brent petrol de 76 doların üzerinden işlem gördü. Geçen hafta ABD ham petrolünde yüzde 11’e varan düşüş yaşanmıştı.

Yeni haftanın ilk süreçlerindeki müspet atmosferin arkasında ABD’deki kritik Keystone çizgisinin kapalı kalmaya devam etmesi kıymetli rol oynadı. Kanada’dan ABD’ye günlük 600 bin varilden fazla petrol taşıyan Keystone boru çizgisi geçen hafta sızıntı nedeniyle durdurulmuştu. Hatta çalışmaların devam etmesi nedeniyle hafta başı itibariyle akış başlamadı.

Fiyatların üst taraflı hareketinde Çin’deki salgın tedbirlerinin gevşetilmesi sonrasında oluşan talep görünümü de tesirli olmaya devam ediyor.

Petrol piyasasında dikkatler G7 başkanlarının yapacağı toplantıda da olacak. Tepede Rusya-Ukrayna savaşına yönelik gelişmelerin ele alınması öngörülüyor. Tepe öncesinde ABD Lideri Joe Biden Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy ile telefonla görüştü ve takviyenin süreceği açıklamasında bulundu. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da katıldığı bir televizyon programında misal bildirileri verdi. Yellen Rus petrolüne yönelik tavan fiyat uygulamasının ise şimdiye kadar yeterli gittiğini belirtti.

Suudi Bakan’dan “OPEC+ siyasete karışmıyor” mesajı

Suudi Arabistan Güç Bakanı Abdulaziz bin Selman, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı birtakım petrol üreticisi ülkelerden oluşan OPEC+ kümesinin ekonomik bakış açısıyla hareket ettiğini, siyasete karışmadığını söyledi.

Bakan Bin Selman, hafta sonu Suudi Arabistan’ın başşehri Riyad’daki bir iktisat forumunda petrol piyasası ve OPEC+ kümesinin kararlarıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Merkez bankalarının para piyasasını düzenlemesi üzere OPEC+ kümesinin da petrol piyasasını düzenlemeye çalıştığını belirten Bin Selman, kendilerini asıl ilgilendiren sıkıntının, “piyasalardaki dalgalanmaları sınırlamak” olduğunu söz etti.

Bin Selman, petrol piyasasına yapılacak en düzgün hizmetin, “en az dalgalanma ve en fazla istikrar” temelli bir gelecek vizyonuna sahip olmak olduğunu kaydetti.

“OPEC+ ekonomik bakış açışıyla hareket ediyor. Siyasetle ya da ittifaklarla ilgilenmiyoruz. Geleceğe dönük olarak da bu türlü bir gaye taşımıyoruz.” diyen Bin Selman, bunun en hoş örneğinin, “günlük petrol üretimini kasım ayından itibaren 2 milyon varil azaltma” kararı olduğunu lisana getirdi.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.