Petrolde Çin iyimserliği

Petrolde Çin’den gelen gevşeme haberlerinin müspet tesiri görülüyor.

ABD ham petrolü ve Brent petrol yeni işlem gününde yüzde 1 civarında değer kazandı. Brent petrol 77, ABD ham petrolü ise 72 doların üzerini test etti.

Yılbaşından bu yana bakıldığında ise ABD ham petrolünün yılın tüm karlarını sildiği görüldü. Brent petrol de ise yıllık kar yüzde 1 civarına geriledi.

Citigroup’un Global Emtia Araştırma Lideri Ed Morse, Bloomberg röportajında, petrolün son vakitlerde yaşadığı fiyat hareketleri nedeniyle yatırımcıların “piyasadan kaçtığını” söyledi. Morse, “Yılın sonuna yaklaşıyoruz ve bu yıl para kazananlar hiç kaybetmek istemiyor” dedi.

Yatırımcılar ABD’deki yavaşlamaya işaret eden ekonomik dataları kıymetlendirir ve Avrupa Birliği ile G7 tarafından Rusya’ya getirilen son kısıtlamaların uzun vadeli tesirini fiyatlarken, risk iştahı düşük kalmaya devam ediyor.

Bu ortada Suudi Arabistan, talebin cansız olduğunun bir işareti olarak, Asya için birden fazla petrol fiyatını düşürdü. Bloomberg anketine göre, kelam konusu atak büyük ölçüde rafinerilerin ve petrol yatırımcıların beklentisi dahilindeydi. Fiyat şu anda Mart ayından bu yana en düşük düzeyinde.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.