Petrolde Çin baskısı

Petrolde salgın kaygıları tekrar baş gösterdi.

ABD ham petrolü, bu hafta başlarında üç haftanın en yüksek düzeyini gördükten sonra varil başına 78 doların altına düştü. Brent petrol de 82 doları test etti.

Petrolde aşağı taraflı baskı, Çin’in Kovid enfeksiyonları süratle artarken bile kısıtlamaları hafifletmeye devam etme kararlılığından kaynaklandı.

Kremlin’in bu hafta Rus ham petrolü ve rafine edilmiş eserlerin bir fiyat hududuna uyan yabancı alıcılara ihracatını yasaklayacağını açıklamasının akabinde oynaklık da yükseldi.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Craig Erlam, “Petrol piyasası için görünüm epey meçhul olmaya devam ediyor” dedi. Erlam, Çin’in sıfır Kovid stratejisinden uzaklaşmadaki muvaffakiyetinin toparlanmanın anahtarı olabileceğini, fakat bunun petrol talebi üzerindeki tesirlerini anlamanın vakit alacağını söyledi.

Ham petrol, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin akabinde fiyatların yükseldiği ve akabinde global bir yavaşlama endişeleri büyüdükçe kademeli olarak geri çekildiği dalgalı bir yılın akabinde 2022’de hâlâ ölçülü bir yükseliş bekliyor.

Çin’in sıkı sıfır-Kovid siyasetini süratle gevşetmesi ve bunun sonucunda ortaya çıkan virüs olayları dalgası, likidite eksikliği nedeniyle keskin dalgalanmalara eğilimli bu pazarı vurdu.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.