Petrolde baskılı hafta

Petrol, ekonomik görünüme ait kaygıların Çin’in katı virüs kısıtlamalarının gevşetilmesi ve ABD ham petrol kesintisine gölge düşürmesiyle haftalık yaklaşık yüzde 10’luk düşüş kaydetti.

ABD ham petrolü Cuma günü varil başına 72 dolar civarında işlem gördü. Petrol piyasası ayrıyeten, fiyatları büyük dalgalanmalara eğilimli bırakan kalıcı bir likidite eksikliği ile karşı karşıya.

Keystone’daki sızıntıdan sonra boru sınırının kapanması, ABD’deki ham petrol akışında kesinti yarattı. Lakin yatırımcılar sınırın en az bir kısmının yakında yine faaliyete geçeceğini düşünüyor.

Mizuho Bank Asya İktisadı ve Stratejisi Lideri Vishnu Varathan, “Küresel para siyaseti sıkılaştırmasına eşlik eden daha geniş sakinlik endişeleri petrolü aşağı çekti ve para siyasetindeki gecikmeler göz önüne alındığında, bir ‘sıkılaştırma duvarı’ olabilir” dedi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD’nin bir resesyondan kaçınmaya devam ettiğini düşünse de, merkez bankalarının para siyasetini sıkılaştırmasıyla ham petrol, berbatlaşan bir ekonomik görünümle 2019 ortasından bu yana ilk kez art geriye çeyreklik düşüş yolunda.

Yatırımcılar ayrıyeten, sigorta konusundaki uyuşmazlık nedeniyle Türk karasularında tankerlerin sıkışmasına neden olan Rus petrolüne ait gelişmeleri de yakından izliyor. Umman Güç Bakanı’na göre, öteki ülkeleri de kapsayabileceği kaygısını münasebet göstererek, petrole bağımlı ekonomiler ortasında G7 ülkeleri tarafından uygulanan üst hudut konusunda yaygın bir kaygı var.

Yine de Rusya, fiyat sonunun ham petrol üretimi üzerinde hudutlu bir tesire sahip olduğunu görüyor.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.