Petrolde bankacılık krizi baskısı

Petrol, 2008’den bu yana ABD’deki en büyük banka iflasının finansal piyasalarda tesirini sürdürmesiyle kritik ABD enflasyon bilgileri öncesinde kayıplarını artırdı.

ABD ham petrolü dalgalı geçen seansın akabinde Pazartesi gününü yüzde 2,5 düşüşle kapatması sonrası varil başına 74 doların altında işlem gördü. Yatırımcılar Fed’in Silicon Valley Bank’ın iflası nedeniyle önümüzdeki hafta faizleri yükseltmeyeceğine dair fiyatlamalarını artırırken nakdî sıkılaştırmaya yönelik ipuçları için ABD enflasyon verisini yakından takip edecekler.

Yatırımcıların yükseliş yerine fiyat düşüşünden kâr elde eden mukaveleler için ne kadar daha fazla ödemeye istekli olduğunun bir göstergesi olan Brent petrolün satış eğrisi piyasada yaşanan karmaşayla birlikte Pazartesi gübü Ağustos ortasından beri en yüksek düzeye yükseldi.

ING Groep NV Emtia Stratejisi Lideri Warren Patterson, “Petrol, SVB’nin çöküşünün yayılma tesirinden kurtulamadı. ABD TÜFE datalarıyla birlikte kısa vadede daha fazla dalgalanma için hala çokça alan var” tabirlerini kullandı.

Ham petrol, yatırımcıların global bir ekonomik yavaşlama konusundaki tasaları ve Çin’İn Sıfır-Kovid’i sona erdirmesinin akabinde ülkede talebin toparlanmasına ait iyimserliği dengelemesiyle inişli çıkışlı bir yıl geçirmişti. Pazartesi günü ABD ham petrol için oynaklık ölçüsü olan bir gösterge sert yükseldi.

OPEC’in aylık piyasa raporunu Salı günü yayımlaması beklenirken Milletlerarası Güç Ajansı’nın arz ve talep durumuna dair bilgi verecek raporu Çarşamba günü yayımlanacak.

Nisan vadeli ABD ham petrolü yüzde 1,2 düşerek varil başına 73,91 dolara geriledi.

Mayıs vadeli Brent petrol yüzde 1,1 düşüşle varil başına 79,85 dolara geriledi.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.