Petrolde aşağı taraflı ivme sürüyor

Petrol, Fed’in ABD’de nakdî sıkılaştırmaya yönelik ileriye dönük planları hakkında daha fazla ipucu sağlayabilecek tutanaklarının yayınlanmasından evvel bu yılki en uzun kayıp serisini yaşıyor.

ABD ham petrolü varil başına 76 doların, Brent petrol ise 83 doların altını gördü. ABD ham petrolünde yılbaşından bu yana gerileme yüzde 5’i aştı.

Fed’in enflasyonu bastırmak için daha sert faiz artırımları yapma mümkünlüğü, sert Kovid siyasetinin sona ermesinin akabinde Çin’de güçlü bir toparlanma olduğuna dair artan delillere karşın fiyatlar üzerinde bir baskı oluşturdu.

Rus ham petrol ve petrol eserlerine yönelik yaptırımların sonuçları ve global ticaret akışlarının tekrar yönlendirilmesi, piyasaya bir öbür belirsizlik ögesi daha eklemişti. ABD, ülkenin güç kesimi de dahil olmak üzere daha fazla ceza planlıyor.

ING Groep Emtia Stratejisi Lideri Warren Patterson, “Daha şahin bir Fed’e yönelik beklentiler artmaya devam ediyor ve bu da petrol piyasasına güçlü bir aksi rüzgar sağlıyor” dedi. Patterson, bununla birlikte, fiyatların mevcut aralığın dışına çıktığını görmesi gereken yılın ikinci yarısında piyasanın kıymetli ölçüde daralacağını da kelamlarına ekledi.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.