Petrolde ABD fırtınası

Petrol, Çin’in Kovid tedbirlerini gevşetmek için daha fazla adım atması ve ABD genelindeki dondurucu havaların hayati ehemmiyete sahip Teksas bölgesindeki rafinerilerin kapanmasına neden olmasıyla yükseldi.

Brent petrol 84 doların, ABD ham petrolü ise 81 doların üzerini test etti.

Petrol, bu yıl Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı, büyük ekonomilerdeki sakinlik kaygıları ve en son olarak, karantinaların gevşetilmesiyle birlikte Çin’de şiddetli bir Kovid-19 dalgasıyla sarsılmasının akabinde yılı ölçülü bir formda yüksek bitirmeye hazırlanıyor.

Rusya’nın yaptırımlara cevap olarak üretimi günde 700 bin varil kadar azaltacağı konusunda uyarmasıyla ham petrol geçen hafta yüzde 7’den fazla arttı.

ABD’de dondurucu soğuk hava aksamalara sebep oluyor

Son yılların en soğuk kışını geçiren ABD’de kuyu ve boruların donmasıyla doğalgaz zincirinde de aksamalar yaşanıyor.

BloombergNEF varsayımlarına göre, pazartesi günü ısıtma ve elektrik için kullanılan yakıt üretimi olağanın yaklaşık yüzde 10 altında 2,5 milyar metreküp düzeyine ulaştı. Teksas körfez kıyısında rafinaj kapasitesinin üçte birinden fazlası, son birkaç günde askıya alındı. Cumartesi günü ABD’nin en büyük iki rafinerisi — Motiva Port Arthur ve Marathon Galveston Bay — hava ısınana kadar akaryakıt ve dizel üretimini durdurmak zorunda kaldı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, ABD Lideri Joe Biden, 23 Aralık’ta başlayan ve devam eden şiddetli kış fırtınası nedeniyle New York eyaletinde acil durum ilan etti. Eyalete bağlı Buffalo kentinde kış fırtınasına bağlı can kayıplarının 27’ye yükseldiği duyurulurken, ülke genelinde en az 50 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Bilim insanları iklim değişikliği krizinin, fırtınanın bu kadar sert olmasında tesirli olmuş olabileceğine dikkat çekiyor. AP’nin haberine göre, Colorado Üniversitesi Ulusal Kar ve Buz Bilgi Merkezi yöneticisi Mark Serreze, iklim değişikliği nedeniyle atmosferin daha fazla su buharı taşıyabildiğini ve bunun da fırtınanın şiddetini artırabildiğini söyledi.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.