Petrolde ABD bilgileri rüzgarı sürdü

Petrol, hayal kırıklığı yaratan ABD ekonomik datalarının resesyon endişelerini ateşlemesi ve Wall Street genelinde bir satış dalgasına yol açmasıyla geriledi.

ABD ham petrolü neredeyse yüzde 1 düşerek Aralık ayının başından bu yana en yüksek gün içi fiyatına ulaştıktan sonra rotasını bilakis çevirdi.

Çin’den gelen talep dataları, seansın başında petrol fiyatlarını yükseltti, lakin emtianın yükselişi, pay senetlerinin keskin bir biçimde düşmesi ve doların toparlanması üzerine olumsuz tesir gördü.

ABD’de perakende satışların yavaşlaması, Çin’in Kovid ile ilgili kayıplardan toparlanmasına karşın yavaşlama tasalarını tekrar canlandırdı.

Uluslararası Güç Ajansı’nın (UEA)son raporunda, global petrol piyasalarının ilk çeyrekte beklenenden daha büyük bir fazlayla karşı karşıya kaldığı, global tüketimin bu yıl Çin’in liderliğinde rekor günlük ortalamaya ulaşma yolunda olduğu belirtildi.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Ed Moya, “Enerji yatırımcıları ABD iktisadının büyük kısımlarında geniş bir zayıflık gördükten sonra petroldeki ralli uzun süremez. Tüketici beklenenden çok daha zayıf olduğu ve imalat bölümü düşüşe geçtiği için ham talep tasaları artıyor” dedi.

UEA’nın yükseliş istikametindeki talep görünümünü pekiştiren Saudi Aramco, tüketimin artacağı konusunda optimist olduğunu söyledi. Yatırımcılar ayrıyeten, rafine yakıtlara yönelik yaptırımların önümüzdeki ayın başlarında yürürlüğe girmesiyle Rusya’nın üretim yoluna ait işaretler bekliyor.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.