Petrolde 2023’ün en büyük haftalık rallisi

Petrol OPEC+ tarafından yapılan sürpriz arz kesintisi ve ABD stoklarındaki düşüşün piyasa görünümünü sıkılaştırmasının akabinde arka arda üçüncü haftalık yararını kaydetti.

Fiyatlar, OPEC+’nın Mayıs ayından itibaren günlük üretimi 1 milyon varilden fazla kısma kararının akabinde Pazartesi günü yüzde 6,3 artarak bu yılki en büyük rallisini gerçekleştirmişti. Suudi Arabistan da üretim kesintisi kararının akabinde Asya’daki müşterilere yaptığı tüm petrol satışlarının fiyatlarını artırdı.

OPEC+ müdahalesi açığa satanları şaşırttı

Ham petrol, bankacılık karışıklığının riskli varlıklardan kaçışa yol açtığı Mart ortasında ulaştığı gün içi en düşük düzeyinden yüzde 26 yükseldi. Çin’in artan yakıt talebi ve zayıflayan dolar ile fiyatlar hali hazırda toparlanırken OPEC+’nın müdahalesi açığa satış yapanları şaşırttı ve toparlanmayı güçlendirdi.

Öte yandan Suudi Arabistan ve İran’dan üst seviye diplomatlar bir ortaya gelerek görüşmeleri sürdürmesi Orta Doğu’da on yıllardır petrol piyasalarını sarsan ve vekâlet savaşlarını körükleyen tansiyonu düşürüyor.

Sıkılaşan arza ek olarak ABD ham petrol stokları geçtiğimiz hafta 3,7 milyon varil düşerken akaryakıt ve distilat stokları da geriledi.

Genel tabloya karşın yatırımcılar resesyon riskleri ve Fed’in faiz artış patikası hakkında daha fazla ipucu elde etmek için ABD ekonomik bilgilerini takip etmeye devam edecek.

Bank of America Analisti Francisco Blanch, müşterilere geçtiği bir bilgi notunda, “OPEC+’nın fizikî ham petrol kesintileri talebi dizginlemek için tasarlanan Merkez Bankası faiz artışarıyla çatışacak ve makro riskler oluşturacak. Görüşümüzü yapan olarak müdafaaya devam ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.