Petrolde 15 ayın en makûs haftalık performansı

Petrol yatırımcıların global piyasalarda yaşanan bankacılık krizinin piyasalarda yarattığı dalgalanmaya karşı OPEC+’dan bir cevap gelebileceği beklentisiyle haftalık bazda yılın en büyük kaybına hazırlanıyor.

ABD ham petrol vadeli işlemleri Cuma günü varil başına 69 doları üzerine çıksa da haftalık bazda değer kaybı hala yüzde 10 civarında. Brent petrolde de haftalık değer kaybı yüzde 9 civarında oldu.

Birliğin önde gelen iki ülkesi Suudi Arabistan ve Rusya’nın OPEC+ temsilcileri Perşembe günü Riyad’da bir ortaya gelerek kümenin “piyasa istikrarını ve istikrarını destekleme” uğraşlarını görüştü. Birliğin üretimde değişiklik önerebileceği bedellendirilen izleme komitesinin 3 Nisan’dan toplanması planlanıyor.

Petrol sanayisine danışmanlık veren FGE’ye göre OPEC+ Brent petrol uzun müddetliğine varil başına 70 doların altına düşmedikçe muhtemelen piyasayı takip edecek.

Energy Aspects firması ise birliğin reaksiyon verip vermemeye karar vermeden evvel muhtemelen finansal piyasaların sakinleşmesini bekleyeceğini kaydetti.

Credit Suisse Group’taki problemlerin opsiyon kapama süreçleriyle birleşmesi sonrası petrol haftayı 15 ayın en düşük düzeyinden kapatmaya hazırlanıyor.

Piyasalar bir ölçü istikrar görmeye başlarken yatırımcılar da yaşanan kaosun akabinde Fed’in önümüzdeki hafta faizleri tekrar artırıp artırmayacağını takip edecek.

ING Groep NV Emtia Strateji Lideri Warren Patterson, “Dış faktörler petrol fiyatlarını belirlemeye devame diyor. Petrol satışlarının ölçeği muhtemelen OPEC+ için bir kaygı kaynağı olacak lakin süratli bir formda karşılık vermeleri pek mümkün değil bunun yerine muhtemelen piyasanın sakinleşmesini bekleyecekler” sözlerini kullandı.

Uzmanlar bu hafta OPEC’in yaz öncesi tipik bir yumuşak talep periyodu olan ikinci çeyrekte ufak bir ölçü arz fazlası vereceğini öngörmesi sonrası yakın vadede yükselişinin sonlu olacağını kıymetlendiriyor. Memleketler arası Güç Ajansı da Çarşamba günü pazarın inatçı Rus üretimi nedeniyle halihazırda arz fazlası verdiğini belirtti.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.