Petrol üst üste 4’üncü haftayı da karla geçmeye yöneldi

ABD ham petrolü haftalık artışını yaklaşık yüzde 2’ye ve Haziran’dan bu yana en uzun yarar serisine çıkarak varil başına 83 dolara yükseldi. Ralli, OPEC+’nın arzları kesmesi ve hem Avrupa hem de Asya’da sert alımların görülmesinin akabinde gelişen temellerden kaynaklandı

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü Perşembe günü yaptığı açıklamada, piyasanın yıl ilerledikçe genişleyecek olan ağır bir arz açığına hazır olduğunu söyledi. Memleketler arası Güç Ajansı lideri Fatih Birol, bu haftanın başlarında talebin ikinci yarıda arzı geride bırakabileceğini söyledi. IEA aylık görünümü Cuma günü açıklanacak.

Ham petrol, OPEC ve müttefiklerinin kıymetli bir üretim kesintisiyle piyasayı şaşırtmasıyla Mart ayında 15 ayın en düşük düzeyini gördüğünden beri güçlü bir halde toparlandı. Hareket, fiyatları bir yıl içinde yükseltti ve petrolün düşeceğine dair spekülatörleri ortadan kaldırdı. Kazanımlar tıpkı vakitte azalan ABD stokları, Rusya’dan gelen akışların zayıflaması ve Irak boru sınırı tedarikindeki kesintilerden de kaynaklandı.

Dolar, Fed’in faiz artırım kampanyasını sona erdirmeye yakın olduğu tarafındaki spekülasyonlar ortasında, neredeyse üç yılın en uzun kayıp serisi olan beşinci haftalık düşüş yolunda ilerliyor. Zayıf dolar, ABD para ünitesi cinsinden fiyatlandırılan emtiaları birçok alıcı için daha ucuz hale getiriyor.

Yazıyı Oyla
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.