Petrol Irak petrolüne kesintiyle yükseldi

Petrol, Türkiye’den gelen arzın kesintiye uğramasının bankacılık krizine dair kaygıların hafiflemesine eklenmesiyle Ekim ayından bu yana en büyük günlük rallisini gerçekleştirdi.

ABD ham petrolü vadeli işlemleri Pazartesi günü yüzde 5’ten fazla yükseldikten sonra varil başına 73 dolar civarında işlem gördü.

Irak, Kuzey Irak ve Türkiye ortasında yaşanan yasal uyuşmazlık, Ceyhan limanından günde yaklaşık 400 bin varillik ihracatı durdurarak pazarı sıkıştırdı. Bu atak yaşanan bankacılık düzensizliğinin en kötüsünün geride kalmış olabileceği iyimserliğiyle birebir vakte denk geldi.

Vanda Insights Kurucusu Vandana Hari, “Geçtiğimiz iki haftanın paniği azalıyor üzere görünüyor, bu da ham petrolün tekrar yükselmesine müsaade verebilir. Durum hala kırılgan, kimsenin Batı bankacılık dalının tehlikeden çıktığından yüzde 100 emin olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Petrol, potansiyel bir ABD resesyonuna ait tasalar ve Rus güç akışlarının fiyatları baskılamasıyla arka arda beşinci aylık düşüş yolunda ilerliyor. Piyasanın büyük kısmı önde gelen bir Çinli üreticinin talepte bir artış öngörmesiyle birlikte, Çin’deki toparlanmanın bu yıl içinde hızlanacağına ve fiyatları artıracağını fiyatlıyor.

Yatırımcılar, para siyasetinin gidişatına ait ipuçları için bu hafta Fed yetkililerinin açıklamlarını ve ABD enflasyonunun kıymetli bir göstergesini takip edecek. Faiz oranlarındaki artışlar, düşüş eğilimini artırdı.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.