Petrol fiyatları OPEC+ kararı sonrası rallide

Petrolde OPEC+ rallisi sürüyor.

Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı dünkü yüzde 6’lık ralli sonrası bugün de varil başına 81 doların üzerine yükseldi.

Petrol fiyatları Mart ortasında 2021’den beri en düşük düzeye inmesinin akabinde toparlanma sürecine girdi. Çin’in Kovid-19 kısıtlamalarını kaldırmasıyla talebin artacağı beklentisi bu toparlanmada tesirli oldu.

OPEC+ geçtiğimiz günlerde Mayıs ayından itibaren günlük 1 milyon varili aşan petrol üretimi kesintisi yapma kararı aldı. Bahse yakın kaynaklara göre , OPEC yetkilileri Brent petrolün 15 ayın en düşük düzeyine inmesinin akabinde siyaset değişikliğine gereksinim olduğuna karar verdi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen OPEC kararının eleştirdi ve yapan olmadığını söyledi. ABD Lideri Joe Biden kararın ‘düşünüldüğü kadar makûs olmadığını’ belirtti.

Wall Street’te Goldman Sachs’in de ortalarında bulunduğu birçok kurum karar sonrası fiyat varsayımlarını üst istikametli revize etti. Goldman Analistleri OPEC’in geçmişe kıyasla fiyatlamadaki gücünün değerinin arttığına dikkat çekti. Morgan Stanley ise Çin’in talebinin iddiaların altında kaldığını belirterek iddiasını düşürdü.

Haziran vadeli Brent petrol yüzde 0,5 artaraj 85,32 dolardan işlem görüyor.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.