Petrol fiyatları haftaya düşüşle başladı

ABD’de Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı 76 doların altına geriledi. Polonya’nın en büyük petrol şirketi PKN Orlen Rusya’dan Druzhba boru sınırı yoluyla petrol alımlarını sürpriz biçimde durdurdu. Öte yandan Fed’in faiz artışlarına devam edeceği beklentisi ABD iktisadının resesyona gireceği ve emtia talebinin ziyan göreceğine yönelik telaşları artırdı.

Singapur’daki IG Asia Ptes Stratejisti Yeap Jun Rong “ABD enflasyonunda üst istikametli sürprizler faiz artışının süreceği beklentilerini de artırdı. Tekrar de Çin ekonomisindeki toparlanma, petrolde görünümü destekleyebilir” değerlendirmesini yaptı.

Nisan vadeli ABD tipi ham petrolün varil fiyatı yüzde 0,6 düşerek 75,90 dolardan, Nisdan vadeli Brent petrolün varili ise yüzde 0,6 düşüşle 82,67 dolar civarında seyrediyor.

Petrol fiyatları bu sene Rusya’nın arz görünümü, Çin iktisadının açılması ve para siyasetleri üzere çeşitli tesirlerle dar bantta seyrediyor.

ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers Çin, Hindistan ve Türkiye’nin katılmaması nedeniyle Rusya’ya yönelik yaptırımların çok tesirli olmadığını belirtti.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.