Petrol Fed öncesi düşüşte

Petrol, evvelki iki seansta yüzde 6 yükseldikten sonra Fed’in faiz kararı öncesinde düşüş yaşadı.

ABD tüketici fiyatları Salı günü bir yıldan fazla bir mühletin en yavaş aylık artışını kaydederek, Fed’in faiz artırım suratını yavaşlatacağına dair beklentileri destekledi. ABD ham petrolü vadeli işlemleri varil başına 75 dolara hakikat gerilerken, Brent petrol de 80 dolarla düzeyinden işlem gördü.

Çin, bu yıl iktisadına tartı veren sıfır olay siyasetini süratle ortadan kaldırırken aşılama gayretlerini artırıyor. Virüs olaylarındaki artış, kısa vadeli güç talebiyle ilgili telaşları artırdı, lakin kısıtlamaların gevşetilmesinin uzun vadede emtia tüketimini artırması bekleniyor.

Ham petrol, global iktisada ait telaşlar nedeniyle 2019’dan bu yana ilk kez art geriye üç aylık düşüş yolunda ilerliyor. Goldman Sachs, zayıf görünüm nedeniyle gelecek yılın başları için petrol fiyatı varsayımlarını düşürdü.

OPEC’ten aşağı taraflı revizyon

OPEC 2023’ün ilk çeyreği için petrol talebi iddiasını aşağı taraflı revize ederken üyelerine dikkatli ve temkinli olma daveti yaptı.

OPEC 2023 birinci çeyrek global petrol talebi kestirimini günde 380 bin varil aşağı revize etti. OPEC araştırma ünitesinden yapılan açıklamada “Yılın sonuna yaklaşırken global yavaşlama tüm sonuçlarıyla birlikte daha gözle görülür hale geldi. 2023’te dikkatli ve temkinli olmayı gerektiren birçok belirsizliğin devam etmesini bekliyoruz” değerlendirmesini yaptı.

OPEC ve müttefikleri son toplantılarında arz düzeyini değiştirmeme kararı almıştı. Talepte yapılan aşağı taraflı revizyonla birlikte daha fazla arz kesintisi gündeme gelebilir. Biden idaresi bu kesintilere sert bir biçimde muhalefet ediyor

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.