Petrol Fed kararı öncesi düşüşte

Petrol, yetkililerin bankacılık krizini denetim altına almak için çalışacağına dair teminatların birtakım yatırımcıları riskli varlıklara geri döndürmesiyle, iki günlük rallinin akabinde Fed’in faiz oranı kararı öncesinde düştü.

ABD ham petrolü, ABD’li yetkililerin tüm mevduatlar için müdafaayı süreksiz olarak genişletme yollarını araştırırken, evvelki iki seansta neredeyse yüzde 4 yükseldikten sonra varil başına 69 dolara yaklaştı. Piyasalar, Fed’in çarşamba günü faiz oranlarını çeyrek puan artırma ihtimalini yüzde 80 olarak fiyatlıyor.

Bankalardaki kaos geçen hafta petrolü 15 ayın en düşük düzeyine çekti ve global piyasalarda oynaklığı artırdı. Kısmen Çin’in kovid kısıtlamalarından toparlanması ve ikinci yarı için varil başına 80 ila 140 dolar ortasında değişen fiyatlara ait varsayımlar nedeniyle, çok sayıda piyasa gözlemcisi görünümde yükselişe devam ediyor.

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, Rusya’nın mevcut durumu dikkate alarak üretimini Haziran ayına kadar düşük düzeyde tutma kararı aldığını söyledi. Ülke, Mart ayında üretimini günde 500 bin varil azaltma kelamı verdi.

Saxo Capital Markets Piyasa Stratejisti Charu Chanana, “Ham petrol fiyatlarındaki ralli, FOMC açıklaması öncesinde bir nefes aldırdı. Tekrar de vadeli süreçler, ABD’nin tüm mevduatları karşılamaya yönelik tedbirleri ve Rusya’nın üretim kesintisini uzatmasıyla desteklenmeye devam ediyor” dedi.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.