Petrol davasında Irak Türkiye’ye tazminat ödeyecek

Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanlığı Türkiye ile Irak ortasında Milletlerarası Ticaret Odası Tahkim Merkezi (ICC) nezdinde görülen dava hakkında Irak’ın tahkim davasını kazandığı istikametinde çıkan haberler sonrası açıklamada bulundu.

Bakanlık davanın Irak Merkezi Hükümeti ile Irak’ın anayasal bir ünitesi olan Irak Kürt Bölgesel İdaresi ortasında uzun yıllardır süregelen petrol idare hakkı uyuşmazlığından kaynaklandığını belirtti.

Yapılan açıklamada Türkiye’nin Irak’ın birliğine ve toprak bütünlüğüne her vakit hürmet gösterdiği, hem Irak’ın hem de bölgenin politik ve ekonomik istikrarı için gayret gösterdiği kaydedildi.

Enerji Bakanlığı Türkiye’nin bölgede yaşanan bütün istikrarsızlıklara karşın 1973 yılından beri Irak-Türkiye Petrol Boru Çizgisi Sistemi’ni çalışır durumda tutmak için milyarlarca dolarlık harcama yaptığını ve global petrol piyasalarında istikrarın korunması için gereken katkıyı sağladığı belirtildi.

Açıklamada kelam konusu uyuşmazlığın dostça tahlili için hem taraflarla hem de ilgili ülkelerle ağır bir diplomasi yürütüldüğü kaydedildi.

Bakanlık davanın gelinen bu etabında hakem heyetinin, Irak’ın beş talebinden dördünü reddettiği ve ülkenin taleplerinin ise büyük çoğunluğu kabul ederek Irak’ın bu ihlaller sebebiyle Türkiye’ye tazminat ödemesine hükmedildiğinin altını çizdi.

Bakanlık açıklamasında Türkiye’nin memleketler arası hukukun gereğini yerine getirmeye ve uyuşmazlığın asıl tarafları ortasında kalıcı tahlile ulaştırılması için her türlü katkıyı sağlamaya hazır olunduğu kaydedildi.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.