Petrol Çin’deki gevşeme sinyalleriyle dalgalandı

Petrol, Çin’in sıfır Kovid siyasetine ait gelen gevşeme sinyalleri ve 2023 için arz düzeylerini belirleyecek OPEC+ toplantısına ait beklentilerin tesiriyle üç günlük rallinin akabinde dalgalandı.

ABD ham petrolü 80 doların altını test etti. Haftanın ilk üç seansında ABD ham petrolünde yüzde 5’i aşan yükseliş izlenmişti. Brent petrol de 87 doların altını gördü.

Çin’in Kovid-19’a karşı çabadan sorumlu yetkilisi, aşılar arttıkça uğraşların yeni bir kademeye girdiğini ve Pekin’in stratejisini değiştiriyor olabileceğine dair bir diğer işaret olduğunu söyledi.

Katı tedbirlere karşı yapılan protestoların akabinde, Pekin’de düşük risk taşıyan Kovid hastalarının karantina alanları yerine konutlarında tecrit etmelerine müsaade verilmesiyle kimi değişiklikler besbelli hale geldi.

Petrol piyasalarında Fed Lideri Jerome Powell’ın Çarşamba günü, Fed’in sıkılaştırma suratını yumuşatabileceğine yönelik açıklamaları da izlendi. Powell’ın açıklamalarının akabinde emtialar da dahil olmak üzere riskli varlıklarda yararlar hızlandı.

Singapur’daki Vanir Küresel Markets Genel Müdürü James Whistler, OPEC+ kararının belirsizliğini koruyor, fakat mevcut üretim kesintilerinin yenilenmesinin mümkün olduğunu söyledi.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.