Petrol ABD stoklarındaki artışla geriliyor

ABD ham petrolü, son dört seansta yaklaşık yüzde 3 yükseldikten sonra varil başına 75 doların altına düştü.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün datalarına göre, ABD ham petrol stokları geçen hafta 14,9 milyon varil arttı. Sayılar Güç Bilgi Yönetimi tarafından onaylanırsa bu, Şubat 2021’den bu yana en büyük artış olacak.

Ham petrol, global iktisadın büyük kısmının resesyona girdiğine dair işaretler üzerine yıla sert bir başlangıç yaptı ve ilk iki seansta yaklaşık yüzde 10 düştü, daha sonra yükselmeye başladı.

Vanda Insights Kurucusu Vandana Hari petrol stok verisinin neden olduğu düşüşün süreksiz olacağını, piyasanın yine ekonomik görünüme ve Fed’in ataklarına odaklanacağını söyledi.

Şubat vadeli Batı Teksas tipi ham petrolün varili yüzde 0,8 düşerek 74,50 dolardan, Mart vadeli Brent petrol yüzde 0,8 düşüşle 79,50 dolardan işlem görüyor.

Yatırımcılar ABD para siyasetine dair açıklamaları yakından takip ediyor. JPMorgan Chase & Co.’nun İcra Şurası Lideri Jamie Dimon, ABD’de faizlerin yüzde 5’in üzerine çıkması gerekebileceğini söylerken, yatırımcılar ABD para siyasetinin görünümüne ait ipuçlarını merakla izliyor.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.