Petrol ABD rezerv atılımıyla yükseldi

ABD ham petrolü geçen haftanın son iki seansında neredeyse yüzde 4 kaybettikten sonra varil başına 75 doların üzerine çıktı.

Başkan Şi Cinping, 2023 yılı için tüketimin eski haline getirilmesi ve artırılmasının “öncelik alması” gerektiğini söyledi. Bu taahhüt, Kovid hadiseleri artsa ve tekrar açılma süreci inişli çıkışlı olsa bile güç talebini desteklemeye yardımcı olabilir.

Enerji Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD’de yetkililerin Stratejik Petrol Rezervini 3 milyon varillik sabit fiyatlı bir satın almayla yenilemek için harekete geçtiğini söyledi. Duyuru, Lider Joe Biden’in Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra süratle artan yerel güç maliyetlerini azaltmaya yardımcı olmak için yapıldı.

Petrol, ABD ve Avrupa’daki resesyon telaşlarının artması ve merkez bankalarının para siyasetini sıkılaştırmaya devam etmesiyle ikinci aylık kaybına hakikat ilerliyor. Buna ek olarak, G7 tarafından uygulanan bir fiyat tavanı ve Avrupa Birliği büyük aksamalara yol açmadığı için Rus akışlarının şimdiye kadar esnek olduğu kanıtlandı.

Singapur’daki Saxo Capital Markets Piyasa Stratejisti Charu Chanana, Çin’in “2023 için temel ekonomik öncelik olarak tüketimi genişletme eforunun petrol için daha yeterli bir talep görünümü çizmeye yardımcı olduğunu söyledi ve Stratejik Petrol Rezervinin yine dolum haberlerinin de katkıda bulunduğunu belirtti.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.