Petrol 65 doların altında

Emtia fiyatları, yetkililerin bankacılık krizini denetim altına almak için UBS Group AG’nin Credit Suisse’yi satın almayı kabul etmesi tarafında yapılan haftasonu müdahalelerine karşın baskı altında kalmayı sürdürdü.

Petrol fiyatları, yatırımcıların yaşanan bankacılık kriziyle ilgili artan kaygılarıyla 65 doların altına düşerek 2021 sonlarından beri en düşük düzeyini gördü. Bununla birlikte geçtiğimiz hafta bankacılık karmaşasından yararlanan altın son bir yıldır ilk kez 2 bin doların üzerine çıkarak inançlı varlık talebinin güçlü kaldığına işaret etti.

Geçtiğimiz yıl Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin akabinde rekor kıran Bloomberg Emtia Spot Endeksi, yaşanan global yavaşlama, daha yüksek faiz oranları ve doğalgazda yaşanan büyük satışlar göstergenin gerilemesine neden oldu. ABD’de birkaç bölgesel bankanın iflası ve Credit Suisse AG’nin yaşadığı krizin bankacılık kesiminde yarattığı karmaşa altında yaşanan yükselişe karşın emtialarda düşüşün derinleşmesine neden oldu.

Mali piyasalara yayılma riskini barındıran bankacılık itimat krizi İsviçre hükümetinin aracılık yaptığı ve kayıpların telafisinin garantisini de içeren bir mutabakatla UBS Group, Credit Suisse’yi satın aldı. Bunun yanında Fed ve beş büyük merkez bankası piyasaya koordineli formda dolar swapları için likiditeyi artıracaklarını açıkladılar.

IG Asia PTE Piyasa Stratejisti Yeap Jun Rong, “Katılımcılar yetkililerin son atılımların bankacılıkta daha fazla yayılmayı durdurup durduramayacağı konusunda hala tam olarak ikna olmuş değiller. Yatırımcılar şu anda bu noktanın tabandan alım için gerçek düzey olup olmadığını merak ediyor” sözlerini kullandı.

Emtialardaki gerileme, yetkililerin geçtiğimiz yılın sonlarında Sıfır-Kovid siyasetini terk etmesi sonrası Çin’de yaşanan süratli ekonomik canlanmaya karşın geldi. Çin geçtiğimiz hafta kredi tahsisini desteklemek ve toparlanmayı güçlendirmek için bankaların Merkez Bankası’nda tutması gereken rezerv ölçüsünü düşürmüştü.

Mayıs vadeli Brent petrol yüzde 2,7 düşüşle varil başına 71 dolardan işlem görüyor.

Nisan vadeli ABD ham petrolü varil başına 64,90 dolardan işlem görüyor.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.