Petrol 3 günlük düşüş sonrası toparlanıyor

ABD ham petrolü, Çin’in katı virüs kısıtlamalarını gevşetme atağı ile oluşan iyimserliğe karşın, evvelki üç seansta neredeyse yüzde 9 düşmesinin akabinde varil başına 74 dolar civarında işlem gördü.

Goldman Sachs İcra Şurası Lideri David Solomon, “ileride iktisatta inişli çıkışlı zamanlar” gördüğünü söyledi. Merkez bankaları para siyasetini sıkılaştırırken, ABD gösterge petrolü 2019’un ortasından bu yana ilk kez art geriye çeyreklik düşüşe gerçek ilerledi.

Petrol yatırımcıları, Moskova’yı Ukrayna’daki savaş nedeniyle cezalandırmayı amaçlayan bir fiyat tavanı da dahil olmak üzere, Rus petrolüne uygulanan G7 kısıtlamalarının tesirlerini kıymetlendiriyor.

Singapur’daki aracı kurum Vanir Küresel Markets’ın Genel Müdürü James Whistler, “yatırımcılar para siyasetini sıkılaştırmayı düşünürken, sakinlik kaygıları piyasayı sardı. Yatırımcılar, son derece değişken bir yılın akabinde durumlarından çıkmasıyla birlikte likiditede erken bir geri çekilme görüyoruz” dedi.

Şubat vadeli Brent tipi petrolün varil fiyatı yüzde 0,1 artışla 79 dolar düzeylerinde işlem görüyor.

Varil başına 60 dolar olarak belirlenen üst hududa karşılık olarak Rusya, milletlerarası petrol satışları için bir taban fiyat belirlemeyi düşünüyor. Moskova, ya ülkenin varilleri için sabit bir fiyat uygulayabilir ya da satılabilecekleri memleketler arası ölçütlerde azamî indirimleri koşul koşabilir.

Yatırımcılar ayrıyeten Çin Devlet Lideri Şi Cinping’in bu hafta Suudi Arabistan ziyaretini ve Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman ile bir tepeye katılacağı ziyareti izliyor. Çin, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı iken Suudi Arabistan, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün ardındaki itici güç olmaya devam ediyor. OPEC ve müttefikleri geçen hafta sonu üretimi Kasım’dan itibaren günlük 2 milyon varil azaltma planını sürdürme kararı almıştı.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.