Petrol 15 ayın tabanından yükseldi

Petrol, ABD bankacılık krizinin başlattığı ve opsiyonların kapatılmasıyla hızlanan üç günlük bir düşüşün akabinde 15 ayın en düşük kapanışından yükseldi.

ABD ham petrolü vadeli işlemleri, evvelki üç seansta yaklaşık yüzde 12 düştükten sonra varil başına 68 dolar civarında işlem gördü.

SVB’nin iflası ve Credit Suisse tarafında yaşanan gelişmelerin yarattığı tedirginlik, global varlıklara yansıdı ve firmalar opsiyon piyasasında risklerini sınırlamaya çalışmasıyla petrol satışları sürat kazandı.

IG Asia Pte Stratejisti Yeap Jun Rong, “SVB’nin iflasından kaynaklanan kırılgan risk ortamı hâlâ dengelenmeye çalışırken, şu anda ince bir buz üzerinde yürüyor üzere görünüyoruz. Şu an için petrol fiyatlarının yükselmesi için katalizör eksikliği var üzere görünüyor” değerlendirmesinde bulundu.

OPEC’in üst seviye yetkilisi bu ayın başlarında Avrupa ve ABD’de yavaşlayan taleple ilgili telaşlara işaret ederken yatırımcılar yaşanan düşüşün OPEC+’dan bir karşılık alıp almayacağını yakından takip edecek. Öte yandan yatırımcılar bankacılık kriziyle birlikte Fed’in faiz oranlarını artıracağına dair fiyatlamaları terk etmeye başladılar.

Kısa vadede petrol için fiyat artışları hudutlu kalabilir

Uzmanlar OPEC’in bu hafta, yaz öncesi yumuşak talep periyodu olarak görülen ikinci çeyrekte ufak bir arz fazlası öngörmesiyle petrol fiyatlarında artışın yakın vadede sonlu olabileceğini pahalandırıyor. Memleketler arası Güç Ajansı da Çarşamba günü petrol piyasasının inatçı Rus üretimi nedeniyle halihazırda arz fazlasına neden olduğunu söyledi.

Brent petrol için uzun vadeli makaslar son satışlar sırasında zayıflarken Çarşamba günü yaşanan gerilemede varil başına 2,94 dolara geriledi. Bu sayı geçen haftanın sonunda 5,26 dolar düzeyindeydi.

Mayıs vadeli Brent petrol Çarşamba günü 2021 Aralık’tan beri en düşük düzeyinden kapanmasın sonrası yüzde 0,8 artışla varil başına 74,27 dolara yükseldi.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.