Petrol 15 ayın en düşük düzeyini gördü

Petrol, yatırımcıların ABD bankacılık dalında yaşanan türbülansla birlikte talep görünümünü değerlendirmesiyle üç ayın en düşük kapanış düzeyinden yükselmesi sonrası 2021 Aralık’tan beri bu yana ilk kez 70 doların altına geriledi.

Nisan vadeli petrol fiyatları Memleketler arası Güç Ajhansı’nın petrol piyasasının görünüme dair yayımladığı raporda Rusya’nın piyasaya daha fazla petrol pompaladığı ve arz fazlasın yol açtığını belirtmesiyle yüzde 2,2 değer kaybederek Aralık 2021’den bu yana ilk kez 70 doların altına gerileyerek 69,76 dolar düzeyini gördü. Petrol fiyatı sonrasında toparlanarak 70,15 dolar düzeyine yükseldi.

ABD ham petrol vadelileri son iki seansta yüzde 7 değer kaybettikten sonra varil başına 72 dolara yükselmişti. Çin’de ekonomik faaliyet daha fazla güçlenme belirtileri gösterse de toparlanma istikrarsız olmaya devam ediyor.

ABD’nin en büyük bankalarından SVB’nin iflasının bankacılık dalında yol açtığı karmaşa sürerken piyasa ABD enflasyonunun artmasının akabinde Fed’den yeni bir faiz artışına dair fiyatlamalarını artırdı.

Philip Nova Analisti Priyanka Sachdeva, “Petrol yatırımcıları, Fed’in siyaset kararında daha fazla netlik sağlanana kadar oynaklığa göre fiyatlama yapmalı. Yaşanan keskin düşüş SVB krizine karşı çok bir reaksiyon üzere görünüyor” değerlendirmesinde bulundu.

İkinci çeyrekte karlar sonlu olabilir

Petrol, Fed’in agresif nakdî sıkılaştırması ve Çin’in talebin toparlanmasına ait iyimserliğiyle inişli çıkışlı bir yıl geçirdi. OPEC’in yaz öncesi tipik bir yumuşak talep periyodu olan ikinci çeyrekte hafif bir arz fazlası öngörmesiyle, yakın vadede yükselişlerin hudutlu olabileceği manasına geliyor.

Bloomberg’e konuşan üst seviye bir ABD yetkilisi, Rus ham petrolüne uygulanan tavan fiyatın, bu tıp satışların dörtte üçünün sistemin dışında gerçekleşmesine karşın işe yaradığını söyledi.

Hindistan hududu aşmayacağı kelamı vermesine karşın Urallar ve ESPO üzere şeffaf olmayan kalite alımları, ithalatın bu hududun altında alınıp alınmadığını belirlemenin sıkıntı olacağı bedellendiriliyor.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.