Özüdoğru: Önümüzdeki yıl kredi musluklarının açılması mümkün

Bilkent Üniversitesi Öğretim Vazifelisi ve IMF eski ekonomisti Burcu Aydın Özüdoğru Bloomberg HT’ye değerlendirmelerde bulundu.

Özüdoğru, Türkiye’yi uyguladığı para siyasetinden ötürü öbür gelişmekte olan ülkelerden farklı halde ele almak gerektiğini belirtti.

Ekonomist Özüdoğru, önümüzdeki sene için kredi musluklarının tekrar açılmaya başlamasının muhtemel olduğuna dikkat çekti.

Özüdoğru yayında şu değerlendirmeleri yaptı:

Büyümenin önümüzdeki sene epey zayıf seyretmesi olağan beklentiler içerisinde, bunun en büyük sebebi de başta ABD ve Avrupa’nın faizleri artırması.

Dünyada birçok belirsizlik var. O yüzden şu etapta resesyonu bir risk olarak isimlendirebiliriz lakin ana senaryoda gelişmiş ülkelerin önümüzdeki seneyi yüzde 0,5 civarında bir büyümeyle kapaması var.

“Bazı ülkeler krizi fırsata çevirebilir”

Dünyada yaşana krizi fırsata çevirebilecek ülkeler olduğunu söyleyen Özdoğru, güç ve besinde dışa bağımlı olan ülkelerin ziyan görebileceğini belirtti ve şunları söyledi:

Krizi fırsata çevirecek kimi ülkeler var. Bunu güç piyasası ile değerlendirelim; Rusya haricinde OPEC ülkeleri bilhassa, Rusya’ya karşı uygulanan tavan fiyatı fırsata çevirmek için bir alternatif olarak duruyor. Bilhassa Suudi Arabistan, Katar üzere ülkeler Rusya’dan daha ucuz petrol alıp öteki ülkelere çok daha yüksek sayılara satabilir. Besin fiyatlarında belirsizlikler var, Brezilya üzere birtakım ihracatçı ülkeler için müspet olabilir. En çok ziyan görecekler güç ve besin ithalatına bağımlı olan ülkeler olacak. Türkiye’nin bu bahiste enflasyon kaynaklı birtakım külfetler yaşaması mümkün.

Avrupa’da şayet güç tüketimi kısıtlayamazsınız kış şartları sert geçerse çok sert bir daralmanın habercisi olacaktır. Global tansiyondan kazananların sayısı çok kısıtlı lakin kaybeden ülkelerin ve blokların sayısının daha çok olacağını söyleyebiliriz.

“Kredi muslukları tekrar açılacak”

Kredi ve EYT ile birlikte enflasyon ve kurda baskı görebileceğimizi söyleyen Özüdoğru konuşmasına şöyle devam etti:

Enflasyonun son çeyrekte tepe yapması ve ondan sonra gerek baz tesiri gerekse enflasyonla olan çabanın meyvelerini vermesi ile yavaşlayan bir patikada önümüzdeki sene içerisinde azalma trendine girmesi hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler için baz senaryo.

Önümüzdeki sene kredi konusunda bir genişleme olacak üzere görünüyor. EYT’nin firmalar üzerine getireceği kıdem yükünü kamu kaynakları ile sübvanse edileceğinden bahsediliyor. Şu ana kadar kapalı olan kredi musluklarını önümüzdeki yılın ilk aylarından itibaren tekrar açılmaya başlandığını görüyoruz. Kredi ve EYT ile tekrar enflasyon ve kur üzerinde baskı görmemiz mümkün.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.