Oxfam: En varlıklı %1 son 2 yılda %99’dan iki kat fazla servet kazandı

İngiliz milletlerarası insani yardım kuruluşu Oxfam’ın yayımladığı raporda büyük kâr elde eden besin şirketlerinin ek gelir vergisi ödemesi gerektiği belirtildi.

Oxfam’ın İsviçre’nin Davos kentinde bugün başlayacak Dünya Ekonomik Forumu toplantısından evvel yayımlanan raporuna göre, enflasyonun yükselmesiyle büyük kâr elde eden besin şirketlerinin, global eşitsizliği azaltmaya yardımcı olmak için ödedikleri vergilerin artırılması gerektiği bildirildi.

Raporda, dünyanın iklim değişikliği, artan ömür maliyeti, Rusya-Ukrayna savaşı ve Kovid-19 salgını dahil eş vakitli krizlerle kuşatıldığı fakat çok zenginlerin daha da zenginleştiği ve şirket kârlarının süratle arttığı kaydedildi.

Oxfam’ın raporunda, son iki yılda dünyanın en varlıklı yüzde 1’lik kesitinin, kalan yüzde 99’luk kesitin toplamından neredeyse iki kat fazla servet kazandığına işaret edildi.

Raporda, milyarderlerin toplam servetinin 2020’den bu yana günde 2,7 milyar dolar arttığı, buna karşılık en az 1,7 milyar çalışanın enflasyonun, fiyat büyümesini geçtiği ülkelerde yaşadığı kaydedildi.

Bu sıkıntılarla gayret etmeyi hedefleyen Oxfam, sınıflar ortası eşitsizliği azaltmak için zenginlere daha fazla vergi uygulanması tavsiyesinde bulundu.

Rapora göre varlıklı şirketler, Rusya-Ukrayna savaşını daha büyük fiyat artışları için mazeret olarak kullanıyor. Besin ve güç konusunda rekabet eksikliği de fiyatların yüksek tutulmasına sebep oluyor.

Oxfam Memleketler arası İcra Yöneticisi Gabriela Bucher, Associated Press ajansına yaptığı açıklamada, “Milyarderlerin sayısı artıyor ve daha da zenginleşiyorlar. Bunun yanı sıra büyük besin ve güç şirketleri çok kâr elde ediyor. Kriz vurgunculuğuna son vermek için sırf güç şirketlerine değil, besin şirketlerine de ek gelir vergisi getirilmesi daveti yapıyoruz” tabirlerini kullandı.

Raporda, Tesla’nın milyarder Üst Yöneticisi Elon Musk’ın 2014’ten 2018’e kadar gerçek vergi oranının yüzde 3’ün biraz üzerinde olduğuna işaret edildi.

Rusya-Ukrayna savaşının geçen yıl petrol ve doğal gaz fiyatlarının yükselmesine neden olması üzerine birtakım hükümetler, fosil yakıt şirketlerine beklenmedik gelirleri nedeniyle vergi getirmeye yönelmişti.

Bu mevzuda harekete geçen Portekiz, hem güç şirketlerine hem de süpermarket ve hipermarket zincirlerinin dahil olduğu besin perakendecilerine ek gelir vergisi getirmişti. Ocak ayının başında yürürlüğe giren uygulama, 2023 boyunca geçerli olacak.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.