OPEC+’dan üretimi sabit tutma sinyali

OPEC+, mali piyasalarda yaşanan türbülans periyodunda üretim siyasetinde değişikliğe gideceğine dair rastgele bir işarette bulunmazken birliğin rotasını koruyacağı bedellendiriliyor.

Birliğin lider ülkelerinden Suudi Arabistan, 23 ulustan oluşan ittifakın, global petrol talebinde kırılgan bir toparlanma yaşadığını ve 2023 boyunca arzda istikrarın korunması gerektiğini açıkladı.

Bloomberg’in haberine göre, Pazartesi günü gerçekleştirilecek ve bakanların katılacağı çevrimiçi toplantıda mevcut durumun korunması tarafında karar alınması öngörülüyor.

Delegeler, bankacılık bölümündeki karmaşanın ekonomik görünümü etkilemesi ve Rusya’ya yönelik yaptırımların arz konusunda belirsizlikler yaratmasının mevcut plandan sapmaya neden olmayacağını vurguladılar.

Bloomberg anketine katılan 14 yatırımcı ve analist de oybirliğiyle üretim siyasetinde bir değişikliğin gerekli görülmesi halinde acil toplantı yapma yetkisine sahip birliğin, Ortak Bakanlar İzleme Komitesi’nde değişiklik kararı çıkmayacağını iddia etti.

Rapidan Energy Group Lideri ve eski bir Beyaz Saray yetkilisi olan Bob McNally toplantıyla ilgili, “Birliğin dikkat çekecek davranışlardan uzak ve gözlerini açık tutacaklarını düşünüyorum. Kota siyasetini ayarlamak şöyle dursun 4 Haziran’dan evvel bakanlar toplantısı yapılması istikametinde bir tavsiyeyi tetikleyecek rastgele bir kesin sonuca varmak için bile şimdi çok erken” değerlendirmesinde bulundu.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.