OPEC+, Rusya’ya karşın üretimi sabit tutma taraftarı

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak’ın petrolde tavan fiyat uygulamasına katılanlara petrol satmayacaklarını belirterek, Rusya’nın Mart ayında petrol üretimini günlük 500 bin varil azaltacağını duyurmasının akabinde, OPEC+’nın Rusya’dan gelen kesintiyi kapatmak için üretimi artırması bekleniyordu.

Bloomberg’e konuşan ismini vermek istemeyen delegeler, Suudi Arabistan liderliğindeki OPEC+ kümesinin, Kremlin’in kararına karşın üretimi sürdüreceğini ve 2023’ün geri kalanı için geçen yılın sonlarında belirlenen üretim maksatlarına bağlı kalmayı hedeflediklerini belirtti.

Delegeler ayrıyeten, arz ve talep için belgisiz bir görünüm olduğunu ve bu kararın global petrol piyasalarını büyük ölçüde istikrarda tutacağını kaydettiler.

ABD ve öbür petrol ithal eden ülkeler tekraren OPEC+’ya, Rusya’nın kesintisine karşı üretim artışı yapması konusunda davet yapmasına karşın OPEC bu davete kayıtsız kaldı.

Artan üretimin petrol piyasasında arzı artırabileceğini düşünen OPEC+ üyeleri, bu kararın petrol gelirlerini tehlikeye atabileceğinden telaş duyuyor.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.