OPEC, petrol talebi öngörüsünü revize etti

OPEC’in aylık petrol piyasası raporuna göre, global petrol talebinin bu yıl geçen yıla kıyasla günlük 2 milyon 320 bin varil artarak yaklaşık 101 milyon 870 bin varile ulaşması bekleniyor.

Bu artışta, Kovid-19 kısıtlamalarının kaldırıldığı Çin’de beklenen ekonomik toparlanmanın tesirli olacağı bedellendiriliyor. Buna göre, yılın ilk çeyreğinde global petrol talebinin geçen yıla göre günlük 1 milyon 900 bin varil artış kaydedeceği ve takip eden çeyreklerde daha da yükseleceği iddia ediliyor.

Talebin OECD bölgesinde geçen yıla göre günlük 350 bin varil artarak 46 milyon 470 bin varil, OECD dışı ülkelerde ise günlük 1 milyon 960 bin varil artarak 55 milyon 400 bin varil olacağı hesaplanıyor.

Böylece, global petrol talebindeki artış öngörüsünü bu yıl için bir evvelki raporuna göre günlük 100 bin varil artıran OPEC, bu artış kestiriminin global ekonomik aktivite, Çin’in Kovid-19 siyasetinde muhtemel bir değişiklik ve devam eden jeopolitik gelişmeler dahil olmak üzere birçok belirsizliğe bağlı olduğunu belirtiyor.

– Global petrol arzı Ocak’ta arttı

Rapora göre, global petrol arzı Ocak’ta bir evvelki aya göre günlük 600 bin varil artışla yaklaşık 101 milyon 700 bin varile yükseldi ve geçen yılki düzeyin 3 milyon 300 bin varil üzerinde gerçekleşti.

Grubun günlük ham petrol üretimi ise ocakta bir evvelki aya kıyasla 49 bin varil azalarak yaklaşık 28 milyon 880 bin varil oldu. Böylelikle, OPEC’in global petrol üretimindeki hissesi yüzde 28,4 olarak kayıtlara geçti.

Bu devirde, OPEC içinde ham petrol üretimi en çok Nijerya’da arttı. Suudi Arabistan ise ham petrol üretiminin en fazla gerilediği ülke oldu. Günlük üretim, ocakta evvelki aya göre Nijerya’da 65 bin varil artarken, Suudi Arabistan’da 156 bin varil geriledi.

Aynı devirde, OPEC dışı ülkelerde günlük petrol üretimi ise 700 bin varil artarak yaklaşık 72 milyon 800 bin varil oldu.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.