OPEC, global petrol talebindeki artış öngörüsünü sabit tuttu

OPEC’in aylık petrol piyasası raporuna göre, global petrol talebinin bu yıl geçen yıla kıyasla günlük 2 milyon 320 varil artarak 101 milyon 900 bin varile ulaşması bekleniyor.

Talebin OECD bölgesinde geçen yıla göre günlük 230 bin varil artarak 46 milyon 230 bin varil, OECD dışı ülkelerde ise günlük 2 milyon 90 bin varil artarak 55 milyon 670 bin varil olacağı hesaplanıyor.

OECD bölgesi petrol talebi artış öngörüsü, OECD Amerika ve OECD Avrupa’da ekonomik aktivitede beklenen yavaşlama nedeniyle yılın birinci ve ikinci çeyreği için aşağı istikametli revize edildi.

Öte yandan OECD dışı ülkelerde petrol talebi artış öngörüsü, Çin’de Kovid-19 kısıtlamaların kaldırılmasının akabinde ekonomik aktivitenin canlanması ve Rusya’nın petrol talebinde beklenen düzgünleşme nedeniyle üst taraflı revize edildi.

Ancak OPEC, talepteki artış öngörüsünün global ekonomik aktivite ve devam eden jeopolitik gelişmeler dahil olmak üzere birçok belirsizliğe bağlı olduğunu belirtiyor.

– Global petrol arzı Şubat’ta arttı

Rapora göre, global petrol arzı şubatta bir evvelki aya göre günlük 600 bin varil artışla yaklaşık 101 milyon 900 bin varile yükseldi ve geçen yılki düzeyin 2 milyon 800 bin varil üzerinde gerçekleşti.

Grubun günlük ham petrol üretimi ise şubatta bir evvelki aya kıyasla 117 bin varil artarak yaklaşık 28 milyon 920 bin varil oldu. Böylelikle, OPEC’in global petrol üretimindeki hissesi yüzde 28,4 olarak kayıtlara geçti.

Bu periyotta, OPEC içinde ham petrol üretimi en çok Nijerya’da arttı. Angola ise ham petrol üretiminin en fazla gerilediği ülke oldu. Günlük üretim, şubatta evvelki aya göre Nijerya’da 72 bin varil artarken, Angola’da 52 bin varil geriledi.

Aynı periyotta, OPEC dışı ülkelerde günlük petrol üretimi ise 500 bin varil artarak yaklaşık 73 milyon varil oldu.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.