OPEC global petrol talebi öngörüsünü sabit tuttu

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), aylık petrol piyasası raporuna göre, global petrol talebi büyüme öngörüsü değişmedi. Buna göre, global petrol talebinin bu yıl geçen yıla kıyasla günlük 2 milyon 320 varil artarak 101 milyon 900 bin varile ulaşması bekleniyor.

Talebin OECD ülkelerinde geçen yıla göre günlük 140 bin varil artarak 46 milyon 100 bin varil, OECD dışı ülkelerde ise günlük 2 milyon 180 bin varil artarak 55 milyon 800 bin varil olacağı hesaplanıyor.

Raporda, global ekonomik büyümenin yılın ilk çeyreğinde OECD ekonomilerindeki istikrarlı ekonomik aktivite, Çin’in ekonomisindeki toparlanmanın olumlu tesirleri ve Hindistan dahil öbür Asya ülkelerindeki güçlü ekonomik büyüme datalarıyla desteklendiği belirtildi. Son periyotta ABD bankacılık kesiminin yaşadığı türbülansın ekonomik tesirinin ise hudutlu kaldığı söz edildi.

Ancak global iktisada ait belirsizliklerin, bilhassa gelişmiş ekonomilerdeki sıkı para siyasetleri dikkate alındığında, ekonomik büyüme için aşağı taraflı riskler oluşturmaya devam ettiği ikazında bulunulan raporda, buna bağlı olarak, yüksek faiz oranları ve yüksek enflasyonun, bilhassa hizmet kesiminde petrol tüketimini yavaşlatabileceği belirtildi.

Raporda, yılın üçüncü çeyreğinde, ABD’deki seyahat periyodunda akaryakıt tüketiminin artması ve ülkedeki hava trafiğinin Kovid-19 salgını sonrası düzeylere ulaşmasının global talebi destekleyen öge olarak öne çıktığı kaydedildi.

Küresel petrol arzı Mart’ta azaldı

Rapora göre, global petrol arzı martta bir evvelki aya göre günlük 200 bin varil azalışla yaklaşık 101 milyon 900 bin varile geriledi. Buna karşın global arz, geçen yılki düzeyin 1 milyon 900 bin varil üzerinde gerçekleşti.

Grubun günlük ham petrol üretimi ise martta bir evvelki aya kıyasla 86 bin varil azalarak yaklaşık 28 milyon 800 bin varil oldu. Böylelikle, OPEC’in global petrol üretimindeki hissesi yüzde 28,8 olarak kayıtlara geçti.

Bu periyotta, OPEC içinde ham petrol üretimi en çok Suudi Arabistan’da arttı. Angola ise ham petrol üretiminin en fazla gerilediği ülke oldu. Günlük üretim, martta evvelki aya göre Suudi Arabistan’da 44 bin varil artarken, Angola’da 64 bin varil geriledi.

Aynı periyotta, OPEC dışı ülkelerde günlük petrol üretimi ise 1 milyon 480 bin varil artarak yaklaşık 72 milyon 630 bin varil oldu.

Yazıyı Oyla
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.