OPEC+ daha fazla üretim kesintisine gidebilir

Enerji analistleri, Rusya’nın ham petrol ihracatı üzerindeki bekleyen yasağın ve Rus petrolüne mümkün bir fiyat tavanının tesirini tartması nedeniyle, OPEC ve OPEC dışı petrol üreticilerinin Pazar günü daha katı petrol üretim kesintileri uygulayabileceğini söyledi.

Suudi Arabistan ve Rusya liderliğindeki 23 petrol üreticisi ülkeden oluşan bir küme olan OPEC+, üretim siyasetinin bir sonraki kademesine karar vermek için Pazar günü toplanacak.

Merakla beklenen toplantı, Rus petrolüne yönelik potansiyel olarak yıkıcı yaptırımların, Çin’deki ham petrol talebinin zayıflamasının ve artan bir sakinlik endişelerinin öncesinde geliyor.

Enerji danışmanlığı şirketi Rystad’ın Tahlilden Sorumlu Kıdemli Lider Yardımcısı Claudio Galimberti, OPEC’in Avusturya’nın Viyana kentindeki genel merkezinden CNBC’ye verdiği demeçte, kümenin “yolda kalması ve mevcut üretim siyasetini değiştirmesinin daha âlâ olacağına” inandığını söyledi. Galimberti “OPEC+’ın, son birkaç gündür bilhassa Çin’deki talep zayıflığı temelinde bir kesintiyi değerlendireceği söylendi. Çin’in ülke çapındaki trafiği değerli ölçüde azalmadı” dedi.

Enerji piyasası iştirakçileri, Avrupa Birliği’nin 5 Aralık’ta Kremlin’in deniz yoluyla ithal ettiği ham petrol ihracatının satın alınmasına yönelik yaptırımları konusunda temkinli davranırken, Rus petrolüne G-7’nin fiyat tavanı getirme mümkünlüğü da bir diğer belirsizlik kaynağı.

Neler yaşandı?

27 ülkeden oluşan AB bloğu, Moskova’nın Ukrayna’yı işgalinin akabinde Kremlin’in savaş sandığını azaltmak için ortak bir uğraşın bir kesimi olarak, Haziran ayında Rusya’nın deniz yoluyla taşınan ham petrol alımını 5 Aralık’tan itibaren yasaklamayı kabul etti.

Bununla birlikte, Rusya’nın ham petrol ithalatına yönelik kesin bir yasağın petrol fiyatlarını yükseltebileceği tasası, G-7’yi Rus petrolü için ödeyeceği ölçü üzerinde bir fiyat hududu belirlemeye sevk etti.

Henüz resmi bir muahedeye varılmadı, lakin Reuters Perşembe günü AB hükümetlerinin Rusya’nın deniz yoluyla taşınan petrolü için 60 dolarlık bir varil fiyat tavanı üzerinde süreksiz olarak anlaştığını bildirdi.

Galimberti, “OPEC’in dikkate alması gereken öteki faktör, sahiden de tavan fiyattır” dedi

Kremlin daha evvel Rus petrolüne tavan fiyat koymaya yönelik rastgele bir teşebbüsün faydadan çok ziyan getireceği konusunda ihtarda bulunmuştu.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.