Novak: Rus petrolünde indirim oranı Ocak’ta arttı

Novak, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in de katıldığı hükümet toplantısında, petrol piyasalarındaki gelişmelere ait değerlendirmelerde bulundu.

Rusya’nın tavan fiyat uygulayanlara 1 Şubat itibarıyla petrol satmayacağına işaret eden Novak, kimi alıcıların kontratta tavan fiyatın yer almasına ait taleplerde bulunduğunu fakat bunları reddettiklerini söyledi.

Rus petrolüne uyguladıkları indirimin ise son periyotta arttığını belirten Novak, “İndirim oranı Ocak’ta arttı zira navlun fiyatları, alıcıların tavan fiyat belirlemedikleri için maruz kaldıkları riskler nedeniyle hayli yükseldi. Bu durumun süreksiz olacağını umuyorum.” dedi.

Novak, 2022’nin ilkbahar devrinde de uyguladıkları indirim oranının süratle arttığını anımsatarak, kelam konusu oranın vakitle yarı yarıya azaldığını bildirdi.

Petrol kesimine ait en değerli sorunun indirim oranıyla ilgili olduğunu aktaran Novak, “İkinci sorun ise petrol eserlerine yönelik ambargo ve tavan fiyat uygulamasıdır. Bunlara cevap vereceğiz, raporlayacağız, yeni pazarlara tedarik, lojistik, nakliye sağlamak için gerekli tüm tedbirleri alacağız.” diye konuştu.

Novak, şirketlere daima temas halinde olduklarını belirterek, “Şubat ayına ait kontratlar tamamlandı ve bugün itibarıyla genel olarak şirketler bir sorun yaşanmadığını bildiriyorlar.” dedi.

Rusya tavan fiyat uygulayanlara satışları yasaklamıştı

Avrupa Birliği ülkeleri geçen ay, Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulanmasında muahedeye varmıştı.

Rusya ise Putin tarafından imzalanan kararnameyle, Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasına katılanlara petrol ve petrol eseri satışını yasaklamıştı.

Başta Çin ve Hindistan olmak üzere Rus petrolü almaya devam eden çok sayıda ülke, muhtemel yaptırım risklerine işaret ederek Rusya’dan indirim talep ediyor.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.