Norveç Varlık Fonu’ndan 2022’de rekor ziyan

Norveç Varlık Fonu’ndan yapılan açıklamada, 2022’de fonun yatırım ziyanının yüzde 14,1 olduğu, bunun da 1 trilyon 637 milyar Norveç kronuna (164,4 milyar dolar) denk geldiği belirtildi.

Söz konusu yatırım ziyanının, fonun 2008 finansal krizinden bu yana en büyük ziyanı olması dikkati çekti. Fonun 2008’deki kaybı 633 milyar Norveç kronu olarak kayıtlara geçmişti.

Fonun Yatırım İdaresi Lideri Nicolai Tangen, bahse ait değerlendirmesinde, piyasaların Rusya-Ukrayna savaşından, yüksek enflasyondan ve yükselen faiz oranlarından etkilendiğini belirtti.

Tangen, “Bu, hem pay senedi piyasasını hem de tahvil piyasasını birebir anda olumsuz etkiledi. Bu çok olağan dışı bir durumdu. Güç hariç, hisse piyasasındaki tüm bölümler, negatif getiri elde etti.” tabirini kullandı.

Norveç Varlık Fonu, 1990’dan itibaren ülkenin petrol ve doğalgaz üretiminin getirisiyle yabancı ülkelerin pay senetleri, tahvil ve emlak piyasalarına yatırım yapıyor. Norveç hükümeti, fon gelirlerinin çok az kısmını kullanabiliyor, geriye kalan yüksek kısım ise gelecek jenerasyonlar için biriktiriliyor.

Fonun, Norveç dışında 70 ülke ve 9 bin 338’den fazla firmada yatırımı bulunurken, dünya Borsalarındaki payların yüzde 1,3’ünü elinde tutuyor. Fon, son yıllarda ağır olarak yenilenebilir güç projelerine yatırım yapıyor.

Fonun piyasa bedeli 31 Aralık 2022 itibarıyla 12 trilyon 429 milyar Norveç kronu (1 trilyon 240 milyar dolar) oldu.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.