Myanmar’da batmak üzere olan mülteci teknesinden 154 Arakanlı kurtarıldı

Ordudan yapılan açıklamaya göre, devlet idaresindeki Petrol ve Gaz şirketine ilişkin bir geminin Arakanlı mültecileri taşıyan teknede bir sorun olduğunu fark etmesi üzerine bölgeye yardım için iki tekne gönderildi.

Su alıp batmak üzere olan mülteci teknesindeki 48’i bayan 154 Arakanlı Müslüman, yapılan çalışmalarla kurtarıldı.

Öte yandan, bu hafta başında Andaman Denizi’nde mahsur kalan tekne ile mültecileri taşıyan bu teknenin tıpkı olup olmadığı şimdi bilinmiyor.

Tayland donanma yetkilisi Pokkrong Monthatphalin, yaptığı açıklamada, Andaman Denizi’nde kayıp tekneye ulaşılamadığını aktardı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), dün, Myanmar’ı deniz yoluyla terk ettikten sonra Andaman Denizi’nde mahsur kalan bir küme Arakanlı mültecinin ivedilikle kurtarılması davetinde bulunmuştu.

ARAKANLI MÜSLÜMANLARA ETNİK TEMİZLİK

Myanmar’ın Arakan eyaletinde 2012’de Budistler ile Müslümanlar ortasında çatışmalar çıkmış, olaylarda birçok Müslüman binlerce kişi katledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.

Arakan’daki hudut karakollarına 25 Ağustos 2017’de düzenlenen eş vakitli atakları münasebet gösteren Myanmar ordusu ve Budist milliyetçiler, kitlesel şiddet aksiyonları başlatmıştı.

BM’ye göre, Ağustos 2017’den sonra Arakan’daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş’e sığınanların sayısı 900 bini geçti.

Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayımladıkları uydu manzaralarıyla yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtlamıştı.

BM ve memleketler arası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti “etnik temizlik” ya da “soykırım” olarak isimlendiriyor.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.