Mobius’tan yatırım için ‘Türk şirketleri’ bildirisi

87 yaşındaki Mobius Capital’in Kurucusu Mark Mobius, gelişen iktisatların görünümüne ait yaptığı açıklamada, global piyasaların son birkaç yıldır potansiyelin altında performans gösterdiğini, gelişen piyasaların ise son devirde Çin’deki büyümenin tesiriyle epeyce uygun bir büyüme yakaladığını belirtti.

Mobius, “Gelişmekte olan piyasalar daha uygun hale geliyor. Bu öncelikle Çin’deki toparlanmadan kaynaklanıyor. Bilindiği üzere Çin, gelişmekte olan piyasalar endeksinin yüzde 30’unu temsil ediyor. Yani Çin yeterli iş çıkardığında, endeks de âlâ sonuç veriyor” dedi.

“Gelişmekte olan ülke pazarlarında güzel performans gösteren ülkeler var”

Küresel görünümdeki bozulmaya karşın gelişen piyasa şirketlerinin yeterli performans sergilediğini kaydeden Mobius, “Gelişmekte olan pazarlarda çok düzgün performans gösteren çok fazla şirket ve ülke var. Hindistan bunun uygun bir örneğidir. Türkiye, Güney Afrika, Brezilya, Vietnam, Tayvan ve gibisi ülkelerdeki şirketler makroekonomik duruma karşın yeterli performans gösteriyor” diye konuştu.

Rusya’nın Ukrayna savaşı nedeniyle yerel para üniteleri üzerinden petrol satışı yaparak global güç fiyatlarında düşüşe katkı sağladığını, Türkiye ve Hindistan üzere güç ithalatı yapan ve gelişen iktisatların bu durumdan yararlanacağını tabir eden Mobius, “Bence Türkiye (önümüzdeki dönemde) düzgün bir büyüme gösterecektir” dedi.

“MB’ler para basarak dünyayı zora soktu”

Mobius, merkez bankalarının son devir kararlarına değinirken, “ABD Merkez Bankası (Fed) ve dünyadaki öbür merkez bankaları, çok fazla para basarak dünyayı çok güç bir duruma soktu. Bunun elbette enflasyon üzerinde direkt bir tesiri var. Enflasyon çok fazla paranın tedavülde olması demek” tabirlerini kullandı.

Mark Mobius, Türkiye’de Şubat ayında yaşanan sarsıntılardan ötürü büyük hüzün duyduğunu tabir ederek, zelzele bölgesinin yine inşa edilmesinin kelam konusu olduğunu ve daha yeterli konutlar için büyük ölçülerde yatırımlar yapılacağını anlattı.

“İnşaat şirketleri iyi”

Bazen tansiyonlu ve güç vakitlerde kimi şirketlerin güzel performans gösterebildiğini belirten Mobius, kentlerin yine zelzeleye sağlam yapılarla yenilenmesi sürecinde Türk inşaat şirketlerinin âlâ bir performans sergileyeceğini öngördüğünü kaydetti.

Türkiye’deki enflasyon ve döviz kuru düzeyinin ihracatçı Türk şirketlerine yarar sağladığını tabir eden Mobius, “Örneğin, Türkiye’de yazılım ihracatı yapan bir şirketle iş yapıyoruz. Şirketin ihracı Dövizken, maliyetleri Türk lirası cinsinden ve bu yüzden âlâ performans sergiliyor.” dedi.

Gelişen piyasalardaki gelişmeleri yakından takip ettiğini lisana getiren Mobius, “(Yatırım yapmak için) Katiyetle Türk şirketlerine bakmaya devam edeceğiz” tabirini kullandı.

“Genel olarak hükümetlere olan itimat azalıyor”

Mobius Capital Kurucusu Mobius, Fransa ve İsrail üzere dünyanın pek çok ülkesinde kitle hareketleri, sokak şovları olmasına ait, belirsizliğin olduğu vakitlerde bilhassa ekonomik çerçevede, insanların seslerini duyurma ve kendilerini gösterme eğiliminde olduğunu söyledi.

Tüm dünyada ekonomik ve politik gelişmelerin tesiriyle hükümetlere duyulan itimadın azaldığını sav eden Mobius, “Bu yüzden beşerler bunu (güvensizliği) her şeyden evvel daha fazla kripto para, daha fazla altın satın alarak gösteriyor” dedi.

Mobius, tüketicilerin bu tip belirsizliklerin yüksek olduğu vakitlerde “bankalardaki mevduatlarının bile inançta olmadığını” düşünerek huzursuz olabileceği ihtarında bulundu.

“Genel olarak hükümetlere olan itimat azalıyor” tabirini kullanan Mobius, Fransa’da yaşanan protestoların bunun tipik bir örneği olduğunu söyledi.

Yazıyı Oyla
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.