Libya, İtalya’dan sonra yeni gaz mutabakatlarına hazırlanıyor

Libya’nın ulusal güç şirketi, İtalyan güç şirketi Eni ile doğalgaz çıkarmak için 8 milyar dolarlık yatırım sonrasında yabancı şirketlerle daha fazla muahede imzalamayı beklediğini açıkladı.

Libya Ulusal Petrol Şirketi Lideri Farhat Bengdara, Bloomberg’e yaptığı açıklamada, petrol boru çizgileri üzere güç altyapısına yönelik yatırımları öbür firmalarla müzakere ettiklerini belirtti.

Eni ve Libya Ulusal Petrol Şirketi’nin Cumartesi günü, Trablus’ta Libya’nın batı kıyısında iki gaz alanının geliştirilmesine ait bir muahedeyi imzalamaya hazırlandığı da belirtildi. Kelam konusu mutabakatın imza merasimine İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin de katılabileceği bilgisi yer aldı.

Meloni, İtalya’nın Ukrayna’ya savaş açmasının akabinde güç krizine tahlil getirmek ve Kuzey Afrika’dan gelen petrol arzını artırmak gayesiyle bu haftanın başlarında Cezayir’i ziyaret etmişti. Eni sonrasında, Cezayir’in 2024 itibarıyla İtalya’ya 28 milyar metreküp doğalgaz sağlayacağını duyurmuştu.

Analistler, yüksek ölçüdeki petrol ve gaz rezervleri sebebiyle Libya’nın Avrupa için kıymetli bir güç tedarikçisi pozisyonuna gelebileceğini düşünüyor.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.