Kremlin, AB’nin Rus petrolüne tavan fiyat kararını tanımayacaklarını duyurdu

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, başşehir Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin, Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulanmasında mutabakatını değerlendirdi.

Kararın, global güç piyasalarını olumsuz istikamette etkileyeceğini anlatan Peskov, “Rus iktisadı, özel askeri operasyonun tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasiteye sahiptir. Lakin bu adımlar (tavan fiyat), global güç piyasasını istikrarsızlaştırması açısından katiyetle bir tesir yaratacaktır” diye konuştu.

Rusya’nın kelam konusu karara bir cevap verip vermeyeceğine ait bir soruyu yanıtlayan Peskov, “Bir karar hazırlanıyor. Rastgele bir tavan fiyatı tanımayacağımız açıktır” dedi.

YAPTIRIMLAR KRİTİK BİR SORUN YARATMIYOR

Peskov, yaptırımların Rusya’da çeşitli meseleler yarattığını fakat bu sıkıntıların “kritik” olmadığını belirterek, şunları söyledi:

“Uzmanlar, Rus iktisadının bu şartlara ahenk sürecini görüyorlar, bunu inkar etmek profesyonelce bir yaklaşım olmaz. Yaptırımların Avrupa ülkelerine verdiği ziyan konusunda sessiz kalmak da profesyonel bir yaklaşım olmayacaktır.”

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak da dün yaptığı açıklamada, tavan fiyat uygulayan ülkelere petrol ve petrol eserleri satmayacaklarını vurgulayarak, “Tavan fiyat araçlarının kullanımını yasaklayacak düzenekler üzerinde çalışıyoruz” sözünü kullanmıştı.

AB ülkeleri 2 Aralık’ta, Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulanmasında mutabakata varmıştı.

G7 ve AB ülkeleri tıpkı vakitte bugünden itibaren de Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole ithalat yasağı uygulamaya başladı.

5/5 - (1 oy)

Yorumlar kapalı.