Kazakistan’ın Bakü-Tiflis-Ceyhan planı

Kazakistan Ulusal Petrol Nakliyeciliği Şirketinden (KazTransOil) yapılan açıklamada, Bakü-Tiflis-Ceyhan’a (BTC) taşınması için ülkenin Tengiz petrol alanından yaklaşık 10 bin ton petrolün Hazar Denizi kıyısındaki Aktau Limanı’ndan Azerbaycan’ın President Heydar Aliyev tankerine sevkiyatının yapıldığı bildirildi.

Açıklamada, Mart sonuna kadar 10 bin ton Kazak petrolünün daha kelam konusu güzergahla sevkiyatının yapılacağı kaydedilerek, “Nisan 2023 devri için Bakü-Tiflis-Ceyhan boru sınırı üzerinden planlanan petrol sevkiyatının ölçüsü 125 bin tondur” sözü kullanıldı.

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR), Kazakistan petrolünün ilk partisinin 23 Mart’ta tankerle Aktau Limanı’ndan Sangaçal terminaline ulaştırıldığını bildirmişti.

Açıklamada, sevkiyatın SOCAR ile Kazakistan’ın KazMunayGaz şirketi ortasında imzalanan ve yılda 1,5 milyon ton petrolün geçişini öngören mutabakat çerçevesinde gerçekleştirildiği kaydedilmişti.

Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle petrol ihracatı için yeni güzergahlara yönelen Kazak hükümeti, 2023 itibarıyla Hazar Denizi’nden BTC üzerinden sevkiyata başlayacaklarını ve Bakü-Supsa ile Bakü-Batum boru sınırlarından da sevkiyat için çalışmalar yürüttüklerini duyurmuştu.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev de BTC sınırının yer aldığı Trans Hazar Memleketler arası Ulaşım Güzergahı’nda (Orta Koridor) petrol taşıma hacmini yılda 20 milyon tona çıkarmayı planladıklarını açıklamıştı.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.