Kazakistan: Türk boğazlarında gemi bekleme müddetleri olağan

Kazakistan Güç Bakanlığı’ndan e-postayla yapılan açıklamada, “Bu, kış dönemi için olağan bir bekleme mühleti, geçen yıl aralık ayındaki bekleme müddeti 14 gün kadardı” tabirini kullandı.

Bakanlık, Kazak kargolarını taşıyan gemilerinin sigorta mektuplarıyla ilgili mümkün problemlerin detaylarının incelendiğini belirtti.

Milyonlarca varil Kazak ham petrolünü taşıyan petrol tankerlerinin Türkiye’nin gemilerin uygun bir biçimde sigortalandıklarına dair ispat talep etmesiyle Karadeniz’de kalarak global petrol pazarına ulaşamadığı belirtilmişti.

Ankara, gemilerin Türk sularındaki seyri boyunca sigortalandığına dair sigorta şirketi tarafından yazılmış bir evrak talep ediyor. Türkiye, Avrupa Birliği’nin yalnızca 60 dolar ve altında satışa sunulan Rus petrolünü taşıyan gemilere müsaade verilmesini öngören yaptırımlara paralel bu kararı almıştı.

Karar sonucu 18 milyon varil petrol taşıyan en az 20 gemi İstanbul ve Çanakkale Boğazlarını geçmek için günlerce beklemek zorunda kalmış, biri hariç tümü Kazakistan çıkışlı olan gemilerin
harekete geçmek için sigorta durumlarının onaylanmasını beklediği tabir edilmişti.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.