İran: Suriye’deki üslere yönelik hücumlara derhal cevap verilecektir

İran resmi haber ajansı IRNA’ya göre, Ulusal Güvenlik Yüksek Kurulu Sözcüsü Keyvan Hüsrevi, ABD ile Suriye’deki İran dayanaklı güçler ortasındaki çatışmalara dair açıklama yaptı.

ABD güçlerinin Suriye’deki varlığının hukuk dışı olduğunu söyleyen Hüsrevi, “ABD, Suriye’nin bir kısmındaki yasa dışı işgalinin sonuçlarından kaçınmaya çalışıyor. Bu ülkenin ordusu İran’a karşı hakikat olmayan suçlamalarda bulunuyor.” dedi.

Hüsrevi, “Suriye’de DAEŞ ve terörle uğraş hedefiyle bu ülkenin hükümetinin talebiyle kurulan üslere saldırmak için rastgele bir mazerete derhal karşılık verilecektir.” tabirlerini kullandı.

ABD’nin “Suriye’yi istikrarsızlaştırmak için son günlerde faaliyetlerini artırdığını” öne süren Hüsrevi, “ABD’nin DAEŞ’i Suriye ve Irak’ta siyasi amaçlar peşinde koşmak için bir vekil araç olarak yaratma ve desteklemedeki rolü herkes için açıktır. Son iki gün içinde Amerikan helikopterleri, Suriye’deki istikrarsızlığı artırmak hedefiyle birkaç uçuş gerçekleştirerek DAEŞ teröristlerini bu ülke toprakları üzerinde (başka bölgelere) hareket ettirdi.” diye konuştu.

Suriye’de İran dayanaklı kümelerin, Haseke vilayetinde dün ABD öncülüğündeki koalisyona ilişkin bir tesisi insansız hava aracıyla (İHA) vurarak ABD’li bir kontratlı çalışanın vefatına, 5’i asker biri kontratlı 6 çalışanın de yaralanmasına yol açtığı belirtilmişti. ABD taarruzun akabinde İran dayanaklı kümelerin üslerini vurmuştu.

Suriye’nin doğusundaki Deyrezor vilayetinde İran dayanaklı kümeler sabah karşı ABD güçlerinin konuşlandığı Ömer petrol ve Kuniko gaz alanı ve etrafına roket atakları düzenlemişti. ABD güçleri de roketlerin geldiği istikamete topçu ve roket atışı ile karşılık vermişti.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.