İngiltere’de üretici enflasyonunda soğuma

Ulusal İstatistik Ofisi tarafından Çarşamba günü yayınlanan bilgilere göre, İngiltere’de girdi maliyetleri Haziran ayındaki yüzde 24’lük tepe düzeyinden sonra, Aralık ayında yıllık bazda yüzde 16,5 artış gösterdi. Bu, Şubat 2022’den bu yana en yavaş artış olarak dikkat çekti.

Aylık bazda, üretici girdi fiyatları Aralık ayında üst üste ikinci kez düştü ve ham petrol maliyetinin düşmesiyle birlikte yüzde 1,1 olarak gerçekleşti.

İngiltere’deki fabrikaların yakıt ve hammadde maliyetlerinin neredeyse bir yılın en yavaş suratında artması boru sınırı enflasyonist baskılarının hafiflediğine dair bir öbür ispat olarak okundu.

Başta ithal besin, kimyasallar, modül ve ekipman ve petrol olmak üzere hammadde maliyetlerinde geniş çapta düşüşler yaşandı. Bu durum, pandemiden sonra ortaya çıkan kimi tedarik zinciri darboğazlarının hafiflemeye başladığını gösteriyor.

Veriler, merkez bankasının 1980’lerden bu yana olan en süratli faiz artırım döngüsünü tamamlamaya yakın olduğu spekülasyonlarını destekleyebilir. Geçen haftaki bilgiler, tüketici fiyatları enflasyonunun Aralık ayında ikinci ayda da yavaşladığını gösterdi.

İngiltere’de enflasyon çift hanelerde kalmaya devam ederken İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) faiz oranlarını önümüzdeki ayın başlarında arka arda 10. kez artırarak yüzde 4’e çıkarması bekleniyor. Öte yandan piyasalar şu anda Mayıs ayına kadar gerçekleşecek yüzde 4,5’lik bir tepeyi fiyatlanıyor.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.