İhracat ikliminde bozulma sürüyor

Türkiye’nin ana ihracat pazarlarından gelen negatif sinyaller Kasım ayında da devam etti.

Türkiye imalat bölümünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet şartlarını ölçen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Kesimi İhracat İklimi Endeksi’nin Kasım’da da endeks değer 50’nin altında kaldı.

Endekste eşik değer olan 50’nin üzerinde ölçülen tüm sayılar ihracat ikliminde güzelleşmeye, 50’nin altındaki kıymetler ise bozulmaya işaret ediyor.

Ekim’de 47,9 olan İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Kesimi İhracat İklimi Endeksi Kasım’da hafif bir düşüşle 47,8 olarak gerçekleşti ve Türk imalatçılarının ihracat ikliminde üst üste dördüncü ay bozulmaya işaret etti. Talep şartlarındaki zayıflama ölçülü seviyede olmakla birlikte Haziran 2020’den bu yana en yüksek oranda kaydedildi.

Türk imalat kesimi ihracatındaki hissesi yaklaşık yüzde 7 olan ABD’de üretim Kasım ayında besbelli bir halde azaldı ve kelam konusu düşüş Ağustos’tan bu yana en yüksek süratte gerçekleşti. PMI datalarının kapsadığı ve Türk imalat sanayi ihracatı içerisindeki hissesi yaklaşık yüzde 39 seviyesinde olan Avrupa’nın büyük bir kısmında ekonomik aktivite yavaşladı.

Birleşik Krallık, Fransa ve Hollanda, daralmanın Ekim ayına göre belirginleştiği ülkeler ortasında yer aldı. Almanya, İtalya ve İspanya’da ise hafifleyerek de olsa düşüş devam etti.

Türkiye İmalat Dalı İhracat İklimi Endeksi’ne ait son bilgiler, yakın devirde izlenen eğilimlerin devamına işaret etti. Öbür bir sözle, Avrupa ve ABD’de ekonomik aktivite daralırken Orta Doğu’da talebin gösterdiği düzgünleşme bu durumu kısmen telafi etmeyi sürdürdü. Bununla birlikte, Türk imalatçıları birtakım kıymetli ihracat pazarlarında yaşanan küçülmelerin derinliği nedeniyle bir mühlet daha yeni sipariş talebi istikametinden zorlanmaya devam edecek üzere görünüyor. S&P Küresel Market Intelligence İktisat Yöneticisi Andrew Harker

Ortadoğu’da aktivite olumlu yönde

Ortadoğu, global iktisatta büyümenin merkezi olma özelliğini Kasım ayında da sürdürdü. Rapor kapsamında takip edilen beş Ortadoğu ülkesi, imalat dalı ihracat pazarının yüzde 6’sını oluşturuyor.

Bunlar içerisinde en büyük pazar pozisyonunda bulunan BAE’de petrol dışı ekonomik aktivite kasımda son 10 ayın en düşük oranında da olsa güçlü formda artmaya devam etti. Emsal halde Katar ve Suudi Arabistan’da büyüme kaydedilirken Lübnan ve Mısır’da ise üretim daralma gösterdi.

Ortadoğu haricinde, Hindistan son üç ayın en yüksek büyüme oranını kaydederek talepteki güzelleşmenin kaynaklarından biri olmaya devam etti. Takip edilen ekonomiler içerisinde en keskin üretim daralması Tayvan’da yaşandı. Bu ülkede imalat sanayi üretimi besbelli bir formda azaldı ve düşüş eğilimi sekizinci aya ulaştı. Fakat Kasım’daki tansiyona Ekim ayına göre daha ölçülü seviyede gerçekleşti.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.