İhracat iklimi endeksinde sonlu artış

Türkiye imalat kesiminin ana ihracat pazarlarındaki faaliyet şartlarını ölçen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Dalı İhracat İklimi Endeksi’nin Ocak 2023 periyodu sonuçları açıklandı. Endekste eşik değer olan 50,0’nin üzerinde ölçülen tüm sayılar ihracat ikliminde güzelleşmeye, 50’nin altındaki bedeller ise bozulmaya işaret ediyor.

Aralık’ta 48,5 olan İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Dalı İhracat İklimi Endeksi ocakta 49,5’e yükseldi. Son datalara göre Türk imalatçılarının dış talep şartlarında altı aydır süren yavaşlama Ocak’ta son derece ölçülü seyretti ve kelam konusu altı aylık periyodun en düşük oranında gerçekleşti. İhracat iklimindeki bozulmanın sürat kesmesi, birçok ana ihracat pazarında gözlenen toparlanma belirtilerinin bir yansıması oldu.

Birleşik Krallık gerilemenin hızlandığı tek pazar

Avrupa’ya bakıldığında, Almanya’da ekonomik aktivitenin istikrarlı seyre çok yaklaşarak 2022 sonlarında kaydedilen keskin düşüşleri geride bırakması dikkat çekti. Fransa’da da daralma sürat keserken İtalya, İspanya ve Hollanda’da ekonomik aktivite büyüme kaydetti. Yılın ilk ayında üretimdeki gerilemenin hızlandığı tek Avrupa pazarı Birleşik Krallık oldu. ABD, ocak ayında yavaşlamanın daha ölçülü seyrettiği pazarlar ortasında yer aldı. Dünyanın en büyük iktisadında ekonomik aktivite besbelli bir biçimde ivme kaybetmeye devam etse de daralma son üç ayın en düşük suratında gerçekleşti.

Orta Doğu talep güzelleşmesinin ana kaynağı

Avrupa ve ABD ekonomilerinde kısmi toparlanma işaretleri görülse de Türk imalat sanayi ihracatçıları için talep iyileşmelerinin ana kaynağı Orta Doğu olmaya devam etti. Petrol dışı ekonomik aktivitenin keskin bir formda arttığı Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), aralık ayındaki genişleme temposunu korudu. Suudi Arabistan ise yeni yıla daha süratli bir büyüme ile başlangıç yaptı. Öte yandan Mısır, Lübnan ve Katar’da ekonomik aktivitenin ivme kaybetmesi üzere kimi zayıflık belirtileri de gözlendi. Türk imalat dalının ihracat pazarındaki hissesi yüzde 3 civarında olan Rusya’da iktisat son dört ayda üçüncü kez daraldı. Bununla birlikte kelam konusu daralma bir evvelki aya göre sürat keserken imalat bölümünde üretim artış kaydetti. Öbür üç BRIC iktisadından Hindistan ve Çin’de büyüme gerçekleşti. Çin’in üretimindeki artış Covid-19 kısıtlamalarının gevşetilmesinden kaynaklandı. Brezilya’nın üretim hacmi ise Ocak’ta genel olarak yatay seyretti.
İstanbul Sanayi Odası Türkiye İhracat İklimi Endeksi hakkında değerlendirmede bulunan S&P Küresel Market Intelligence İktisat Yöneticisi Andrew Harker, şunları söyledi:

“Yeni yıl, Türk imalat sanayi ihracatçıları için umut verici gelişmelerle başladı. ABD ve Avrupa’daki yavaşlamaların daha evvel tasa edildiği kadar besbelli olmaması, talep şartlarında toparlanmanın yakında başlayabileceğini gösteriyor. Bunların yanı sıra Çin’de pandemi kısıtlamalarının kaldırılması da önümüzdeki aylarda memleketler arası talebi güçlendirebilir.”

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.