İhracat iklimi endeksi Mayıs 2022’den beri en yüksek düzeyde

Türkiye imalat kesiminin ana ihracat pazarlarındaki faaliyet şartlarını ölçen İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Kesimi İhracat İklimi Endeksi’nin Mart 2023 devri sonuçları açıklandı. Endekste eşik değer olan 50,0’nin üzerinde ölçülen tüm sayılar ihracat ikliminde güzelleşmeye, 50’nin altındaki pahalar ise bozulmaya işaret ediyor.

Şubat’ta 51,7 olan İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Dalı İhracat İklimi Endeksi, mart ayında üst üste ikinci ay artarak 52,6 düzeyinde gerçekleşti. Bu data, ihracat ikliminde Mayıs 2022’den bu yana en bariz güçlenmeye işaret etti. İhracatçıların talep şartlarının daha güçlü bir formda güzelleşmesi, ana pazarlardaki toparlanmaların sürat kazanmasından kaynaklandı.

İki büyük iktisat Almanya ve ABD’de yüksek artış

Türk imalat sanayi ihracatındaki hissesi yaklaşık yüzde 15 seviyesinde olan iki iktisattan Almanya’da üretim üst üste ikinci ay arttı ve kelam konusu artış son 10 ayın en yüksek oranında gerçekleşti. Öteki ülke ABD’de ise ekonomik aktivite son dokuz ayın en yüksek artışını kaydetti. Öbür Avrupa ülkeleri incelendiğinde, Fransa, İtalya, İspanya ve Yunanistan’da büyümenin mart ayında ivme kazandığı görüldü. Buna karşılık, Birleşik Krallık ve İrlanda’da ekonomik aktivitedeki artış sürat keserken Hollanda, Avusturya, Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nde ise imalat sanayi üretimi düşüş kaydetti.

BAE ve S.Arabistan’da artış sürüyor, Çin’de toparlanmaya devam

İlk çeyreğin sonunda Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan, petrol dışı ekonomik aktivitede güçlü artışlar kaydetmeyi sürdürürken Katar’da da büyüme hızlandı. Mısır ve Lübnan’da üretimin azalmaya devam etmesi, Orta Doğu’daki görece olumsuz gelişmeler olarak dikkat çekti. Lakin kelam konusu düşüşler sırasıyla beş ve yedi ayın en ölçülü seviyelerinde gerçekleşti. Yılın başlarında salgına yönelik kısıtlamaların gevşetilmesiyle birlikte Çin iktisadında gözlenen toparlanma, mart ayında da devam etti ve üretim geçen yılın haziran ayından bu yana en yüksek oranda arttı. Misal biçimde, Rusya’daki büyüme iki buçuk yılı aşkın bir devrin en yüksek suratında gerçekleşti. BRIC ekonomileri için olumlu geçen mart ayında Hindistan ekonomik aktivitede yeniden güçlü bir genişleme kaydederken, Brezilya ise son beş ayda ilk kez büyümeye geçti.

Nijerya’da nakit krizi ekonomik aktivite üzerinde önemli bir tesir yaratmaya devam etti. Şubatta olduğu üzere mart ayında da üretimdeki düşüş, anket kapsamında takip edilen ülkeler içerisinde açık orta en yüksek süratte gerçekleşti.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İhracat İklimi Endeksi hakkında değerlendirmede bulunan S&P Küresel Market Intelligence İktisat Yöneticisi Andrew Harker, şunları söyledi:

“Küresel talepteki toparlanmanın hızlanma sinyalleri vermesiyle birlikte Türk imalatçılarının ihracat ikliminde yaklaşık bir yıla yakın devrin en besbelli uygunlaşması gerçekleşti. Avrupa’nın imalat dalında devam eden zayıflıklara karşın en büyük 10 ihracat pazarının sekizinde üretim mart ayında artış kaydetti. Bu gelişmeler, firmaların önümüzdeki aylarda üzerine inşa edilebilecek sağlam bir temel üzerinde ikinci çeyreğe başladığına işaret ediyor.”

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.